Pro zobrazení aktuálních akcí klikněte v nabídce na rok 2023/24 nebo ZDE. Děkujeme.

 
 

Září - prosinec školního roku 2023/24

Fotogalerie: Advent ve škole

Fotogalerie: Čerti ve škole

Střípky z výuky

Po náročném období získávání a zpracování informací, přišla část nejtěžší - prezentace před třídou. A abychom to deváťákům ještě ztížili, pozvali jsme jim jejich kolegy z 8. třídy a paní zástupkyni. Někteří se při konfrontaci z tolika posluchači zapotili, někteří vystřihli perfektní výstup.
 
Páťáci si vyzkoušeli těžký úděl básníků. Téma bylo jednoduché - Žulová. Jak se jim dařilo, můžete posoudit sami.

Fotogalerie: Výuka

Okrskové kolo mladších žáků

Stejně jako jejich starší spolužáci dokázali žáci 6. a 7. tříd postoupit do okresního finále. A to dokonce z prvního místa. V úvodním utkání porazili 2:0 Javorník, následně si bez problémů 6:1 poradili s Vápennou. Těžší zápas přinesl souboj s domácí Lipovou. Ta se dokázala ze stavu 1:4 dvěma rychlými góly dotáhnout na rozdíl jedné branky. Ale závěr jsme si dokázali pohlídat. Tím jsme si zároveň zajistili první příčku v turnaji. Do posledního utkání jsme tak nastupovali s nižší koncentrací, čehož dokázala Vidnava využít ujala se vedení hned v první minutě. Nám se dlouho nedařilo skórovat. Až těsně před přestávkou vyrovnal Kadlec. I ve druhém poločase jsme měli převahu, kterou jsme ale nedokázali střelecky vyjádřit. I tak jsme si ale suverénně zajistili postup. Do finále ale musíme rozhodně zlepšit koncovku.
 
Reprezentovali: Murín - Kadlec, Kryl, Stavinoha, Šarman, Frančák, Šimoník, Škodík.

Fotogalerie: Florbal ml. žáci

Plavání 3. a 4. třídy

Z prvňáci a druháci již svá mokrá vysvědčení za plavecké výkony dostali, tak teď je řada na jejich starší spolužáky. V úterý 20.11. vyrazili poprvé v letošním školním roce na bazén do Javorníku. A jako vždy koupání slavilo velký úspěch a již se těší na příští týden.

Fotogalerie: Plavání

17. listopad

 V pátek 17. listopadu máme volno. Hurááá, zvolali jsme. Ztichli jsme hned, když padla otázka „Z jakého důvodu máme volno, proč je státní svátek?“ A tak jsme se dozvěděli, že 17. listopadu 1939 Němci u nás uzavřeli vysoké školy, 9 studentů popravili a 1 200 jich odvlekli do koncentračních táborů v Německu. Od roku 1941 se tento den stal Mezinárodním dnem studentstva, je to jediný mezinárodní svátek, který pochází od nás.

Tím ale historické události k tomuto dni nekončí, 17. listopadu 1989 propukla v Československu tzv. Sametová revoluce. Naši studenti chtěli uctít památku studentů z roku 1939 a zároveň vyjádřili protest proti komunistické totalitě. Po brutálním zákroku proti studentům vrostl odpor proti komunismu v téměř celé republice a komunismus po dlouhých letech padl. Od té doby máme u nás demokracii – svobodu slova a svobodné volby.

 

Fotogalerie: 17. listopad

Okrskové kolo starších žáků - Gymnázium 16.11.       

Listopad je florbalový měsíc. Po děvčatech se dostali na řadu starší kluci. U těch už občas na hřišti vzplanou emoce a hra je daleko rychlejší, ale také bolestivější. Týmy jsou většinou vyrovnané, takže rozhodují zlomky sekund a milimetry.

To platilo hned v prvním utkání proti domácímu Gymplu. ten těžil ze znalosti svého hřiště a kvalit "poloprofesionálů" z FBK Jeseník. My jsme ale vsadili na důraz a obětavost. Spoustu střel jsme zablokovali, co prošlo pochytal Latzel. V naší největší šanci těsně minul odkrytou branku Bankó. Utkání tak rozhodla hraniční situace, kdy domácí hráč šikovně atakoval našeho obránce, který znemožnil Latzelovi zachytit volný míček. Ale i takové situace přináší sport. My jsme pak na odpoveď nenašli sílu a domácí zaslouženě vyhráli.

V druhé utkání proti Supíkovicím přineslo naší jednoznačnou převahu, kterou se nám hned v úvodu podařilo přetavit v branky. Utkání se tak odehrávalo v poklidném tempu a skončilo výsledkem 6:1.

Tradičně vyhecované a dramatické bylo utkání s Javorníkem. Hrálo se v opravdu vysokém tempu a s vysokým nasazením, přesto korektně. Nám se podařilo Scheutrem udeřit ze standartní situace a jít do vedení. Javorničtí se ale nedali a z podobných situací udeřili hned dvakrát. Prohru jsme si nemohli dovolit. Vrhli jsme vše do útoku a tři minuty před koncem jsme zásluhou Kadlece srovnali. V závěrečných minutách se hrálo nahoru dolů, ale gólmani odmítli kapitulovat. Utkání tak skončilo remízou 2:2.

V posledním utkání se projevila slabiny našeho týmu - matematika a nedoslýchavost. Někteří si mysleli, že postup je v kapse a začali zvolna. Zato soupeř věděl, že vítězství znamená jeho postup a makal naplno. Hned od druhé minuty jsme tak prohrávali. Po brance naštěstí pochopili všichni, o co se hraje a přidali. Výsledkem bylo brzké srovnání na 1:1. Ale soupeř se lehce nevzdal a dlouhou dobu byl výsledek utkání značně nejistý. Čtyři minuty před koncem nás ale životní střelou uklidnil žolík Langer, který upravil na 2:1. Zbytek utkání jsme pak už zkušeně uhráli  a můžeme slavit postup.

Všem hráčům děkujeme za reprezentaci přejeme hodně štěstí v okresním finále.

Reprezentovali: Latzel, Sedlák - Kadlec, Scheuter, Bankó, Petrík, Šimčík, Chromková, Šimoník, Horsák, Langer

Fotogalerie: Florbal gymnázium

Robotika

Svět se mění a měla by se měnit i škola. Pilotním oborem, kde by mělo dojít k razantní změně je informatika. Víceméně se upustilo od práce s kancelářskými programi (jejich zvládnutí bylo delegováno do jiných předmětů). Zvýšil se podíl programování, kódování atd. Ideální motivační pomůckou jsou tak programovatelní roboti. Po zvládnutí základů programovacího jazyka Scratch si tak žáci začali sestavovat tyto robůtky, které budou v následujících hodinách učit různým dovednostem.

Fotogalerie: Robotika

Exkurze na středních školách v Jeseníku, Burza škol

Exkurze na nejbližších středních školách se nachýlily ke konci. V minulém týdnu žáci 9. třídy navštívili SOŠ a SOU Jeseník (Mko) a SOŠ gastronomie a potravinářství Jeseník. Následně se zúčastnili i tradiční burzy škol. Informace tak žáci mají, teď jen na nich a jejich rodičích, aby si zvolili ty pravé školy.

Fotogalerie: Burza škol

Okrskové kolo ve florbale starších žákyň

Ve středu 1.11.2023 se starší holky z 8. a 9. třídy jely poprat do Lipové o postup do dalšího kola v Jeseníku. 

V prvním zápase jsme čelili žačkám ze základní školy z Lipové. Celý zápas naše jsme bojovali, ale štěstí se drželo soupeře, a tak první zápas jsme prohráli. 

V druhém zápase jsme nastoupili proti ZŠ Javorník, kde si naše děvčata spravila chuť a vyhrála 7:1. 

V posledním zápase jsme hráli proti ZŠ Bělá pod Pradědem, kde děvčata nastoupila do zápasu jako výherkyně z předchozího zápasu, ale ani převaha nám nestačila. Celý zápas naše holky tlačili soupeře, ale nakonec Bělá měla větší důraz v soubojích a protlačili více gólů.

Naše děvčata tak skončila na 3.  místě.

H.Nečesalová

 

Fotogalerie: Florbal starších žákyň

LUPIČ NA JESENICKU – KOSTEL SV. JOSEFA – 2. 11. 2023

LUPIČ NA JESENICKU…a k jeho odhalení napomáhají žáci 2. třídy v rámci celookresní putovní hry vytvořené skupinou MAS JESENICKO III. Hlavní myšlenkou projektu je vytváření pozitivního vztahu k místu, kde děti žijí. 

Hra potrvá celý školní rok. Každý měsíc se budeme věnovat jednomu zajímavému místu, osobnosti nebo fauně v našem okolí.

 Říjnovým úkolem bylo navštívit významnou budovu. Vybrali jsme si nejstarší budovu v Žulové, tedy kostel sv. Josefa. Prohlédli jsme si okolí, bohatou vnitřní výzdobu a řekli jsme si o jeho dlouhé historii. Ve vyučování jsme nové informace použili v matematice, výtvarné výchově i českém jazyce. Celý den byl pro nás jedním velkým objevem….a těšíme se na další. 

Fotogalerie: Putování po Jesenicku

Halloween ve škole

Jako první větší akci si Školní parlament Dei Mons připravil pro všechny spolužáky zábavné dopoledne ve stylu Halloween. Přípravy na den D byly opravdu svědomité a všechny třídy celý měsíc zdobily své třídy, aby se jim tam jednak hezky učilo, ale také, aby získaly hlavní cenu za NEJ třídu - Halloweenský dort. Porota, složená z pana ředitele, metodičky prevence, paní asistentky a několika zástupců školního parlamentu, to opravdu měla moc těžké. Všechny třídy byly krásné, ale nakonec nejhezčí třídu na prvním stupni měli čtvrťáci, na druhém osmáci. Zde to ale bylo opravdu těsné, sedmáci a osmáci získali stejný počet bodů, a tak o výherci rozhodla nakonec mince. 

 
Porota ale nehodnotila pouze výzdobu tříd. Do soutěže o nejhezčí kostým se zapojila více než polovina dětí. Kostýmy byly opravdu kreativní, bylo vidět, kolik času děti strávily jejich přípravou. Potlesk před celou školou si proto užili úplně všichni, ti nejlepší odcházeli se sladkou odměnou. 
 
Během dopoledne se ale pouze nesoutěžilo, žáci se dozvěděli, že Halloween je původem keltský svátek a Keltové na našem území žili mezi léty 750 před našim letopočtem do roku 0. Připomněli jsme si ale také naše křesťanské Dušičky. Během zábavných her si žáci procvičili angličtinu, logické myšlení. Myslíme, že celý den byl opravdu vydařený, spokojené tváře našich žáků na fotkách mluví za vše.
Mgr. Jana Třetinová

 

Fotogalerie: Halloween

Lampionový průvod

Návštěva čističky odpadních vod v Žulové a přečerpávací stanice Dlouhé stráně v Koutech nad Desnou

 

Ve středu 25. října žáci 1. stupně vyrazili na celodenní exkurzi hrazenou z Evropských fondů - Škola pro budoucnost. Nejprve jsme navštívili čističku odpadních vod v Žulové. Díky průvodci panu Petru Bednárkovi jsme zjistili, jak se z odpadní vody stane voda čistá. Poté jsme autobusem pokračovali na exkurzi do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně v Koutech nad Desnou. Společně s průvodcem jsme nejprve přijeli k dolní nádrži, kde jsme navštívili technické zázemí elektrárny, a také jsme zhlédli v projekční místnosti zajímavý dokument o tom, jak elektrárna vznikla i jak funguje.

Poté jsme se autobusem přesunuli k horní nádrži, kde nám dal pan průvodce chvíli individuální pauzu a my jsme se mohli projít kolem nádrže. Počasí nám moc nepřálo, foukal vítr a byla i mlha, proto jsme přišli o vyhlídku na Praděd a celé Jeseníky. Autobusem jsme pak sjeli opět do Kout, kde jsme vysadili pana průvodce a poděkovali mu za výbornou komentovanou prohlídku.

V 15.hodin jsme se v plném počtu a v pořádku vrátili domů.

Fotogalerie: Dlouhé stráně

Spolupráce 9. a 2. třídy

Velké ruce…malé ruce….to je naše spolupráce. 

Na spolupráci z minulého školního roku jsme navázali v říjnu první společnou akcí, kterou jsme si vyzkoušeli již loni. Stejně jako loni, vzešla z nápadu žáků. Tehdy byli naši nejmenší opravdu nejmenší, nastoupili totiž do první třídy a odvážně se pustili do spolupráce s „velkými osmáky“. 

Vznikla spousta stonožek, jelenů, housenek, náhrdelníků a hlavně také nové velké – malé kamarádství.

 

Fotogalerie: Spolupráce tříd

PROJEKTOVÝ DEN „DRACI A DRÁČCI“ 1. TŘÍDA

PROJEKT KROKUS

Projekt Krokus realizuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu 

Židovského muzea v Praze. Organizace HETI školám zdarma poskytne cibulky žlutých krokusů. Účastníci projektu tyto krokusy na podzim zasadí jako připomínku jednoho a půl milionu židovských dětí, které zemřely během šoa – HOLOCAUSTU.

Tento projekt běží již několik let na školách po celém světě a letos se k nim přidávají osmáci ze ZŠ ŽULOVÁ.

Fotogalerie: Krokus

Projekt deváté třídy z předmětu výchova k občanství

Světová náboženství jsou víry, filosofie s nejvyšším počtem vyznavačů. Téměř vždy je k nim počítáno křesťanství, judaismus, islám, buddhismus a hinduismus. Víra je důležitá, protože může poskytnout lidem naději, sílu a smysl v jejich životě. Je důležité znát náboženství, protože to může lidem pomoci porozumět různým kulturám, tradicím a hodnotám. Bohužel je víra, náboženství častým důvodem válek, konfliktů. 

My jsme si vybrali téma Satanismu a při zpracování tohoto tématu jsme se dozvěděli, že symbolem satana je paroháč. Ostatní skupiny ve třídě zpracovávali jiná témata a vzájemně si budeme naše výstupy prezentovat. Díky projektu víme, že jedním ze symbolů judaismu je menora, což je sedmiramenný svícen, který symbolizuje sedm dní, během nichž byl stvořen svět. Také jsme se dozvěděli, že v Jing – jang nemůže existovat jedno bez toho druhého. Dobro bez zla, zlo bez dobra. Také jsme si doplnili informace ke křesťanským symbolům, nepatří k nim pouze kříž, ale i ryba. O islámu už nyní víme, že vznikl až v 7. století a muslimové (věřící v islám) mají svůj vlastní letopočet. Jejich počátek je v našem roce 622, proto mají muslimové dle jejich kalendáře nyní rok 1 401.

žáci 9. třídy

 

Fotogalerie: Náboženství

Devátá třída na návštěvě ÚP v Jeseníku

Podzim je pro devátou třídou spojen s akcemi, které jim mají ulehčit výběr vhodné střední školy. Tentokráte zamířili na úřad práce, kde jim byly poskytnuty informace z pohledu trhu práce. Na přelomu října a listopadu je ještě čekají návštěvy středních škol v Jeseníku a tradiční Burza škol.

Fotogalerie: ÚP

Badatelská výuka v 9. třídě

Skupinová práce na hodinách dějepisu v deváté třídě – Tajemství vojenského kufříku – 1. světová válka Hodina je zaměřena na podporu badatelských dovedností. Deváťáci si musí vybrat jeden ze čtyř kufříků, prozkoumat jeho obsah a na základě zjištěných informací sestavit příběh československého vojáka 1. světové války. Kufr obsahuje osobní dokumenty a denní věci legionářů, ale třeba i předměty, které jim krátily dlouhé večery a zmírnily stesk po domově.
odkaz: https://www.vhu.cz/operace-historikon-zakladni-informace-a-objednavky-2/tajemstvi-vojenskeho-kufriku/

Fotogalerie: Badatelská výuka

Motivační výlet 2. třída

  Průvodci  letošního motivačního výletu 2. třídy byli Žuláci ze Sedmilánského kopce z knihy Pohádek a pověstí z Rychlebských hor od Karla Jedonka.  Zajímali nás jak Žuláci samotní, tak veškeré horniny v našem okolí a nejvíc ze všech samozřejmě žula.

Po přečtení pověsti v dětech vyvstala otázka : „ Co je to vlastně žula ?“ V naší milé Žulové nebyla nouze na ukázky a vysvětlování. Vše bylo náplní našeho motivačního výletu. Vše – jak být spolu, lépe se poznat, zažít dobrodružství a něco se dozvědět.

Sešli jsem se v podvečer 6. 10. u školy. Uložili jsme si věci na spaní a vydali jsme se na cestu stmívající se Žulovéou. Cestou jsme hledali žulu, výrobky z ní užitečné i ty krásné, objevili jsme vápenec v jeho mnoha podobách, navštívili jsme kamenické dílny a hlavně našeho spolužáka Honzíka Latináka, který se nemohl spaní ve škole účastnit.  Donesli jsme mu malé překvapení. Putovali již setmělou Žulovou a obdivovali jsme kamenný most, starou kamennou věž na kostele, spoustu kočičích žulových hlav, žulové sochy. Ve škole jsme snědli, co nám maminky nachystali na večeři a podívali jsme na pohádku o ….no přece o obrech.

 

V pátek jsme vyrazili na Sedmilánský kopec. Cestou nám těžkly kapsy pod tíhou kamení, které jsme nesli obrům Žulákům na hostinu. Vápenec a žula se hromadila v kapsičkách a batozích a opravdu se tahle kamenná  hostina pronesla. Žula i vápenec skončili na stole jako oběd pro naše obry z pověsti. Sladkou tečkou byl dort ozdobený kameny tak, jak se o tom píše v knize. Ozdobili jsme ho pestrobarevnými květy, větvičkami a hlavně polodrahokami. Každý, kdo zvládl cestu na kopec, si mohl vybrat jeden z  polodrahokamů. V nabídce byl růženín, pistáciový křemen, mléčný křemen, achát atd. Nazdobili jsme jimi dort a poděkovali jsem Žulákům za hezký příběh a možnost posedět si na největším stole a židlích široko daleko s krásným výhledem na Rychleby i Jeseníky.

Cesta zpátky do Žulové nám utekla rychle, svezli jsme se autobusem. Ve škole jsem si o všech zážitcích ještě povídali a v pondělí jsme se vrátili k výletu hodnocením a tiskem a kreslením velkých  barevných dortů na papír.  Výlet byl hodnocený dětmi pozitivně. Vzájemně si v průběhu děti pomáhaly, podporovaly se, nevznikaly neshody a byly opravdu po celou dobu vzájemně velmi kamarádsky naladěni. Věřím, že motivační výlet přinesl do soužití třídy pozitivní náboj. 

Pedagogický dohled : Mgr. Kateřina Preisová – třídní učitelka, Kateřina NItkulincová – asistent pedagog

Fotogalerie: 2. třída

Motivační výlet 7. třída

I sedmá třída si v říjnu užila motivační výlet. Tento formát výletu umožnuje práci s třídním kolektivem a možnost poznat se i v jiných než zcela školních situacích. Sedmáci měli možnost přespat ve škole a druhý den ráno vyrazili vlakem na Ramzovou. Odtud je čekala trasa dlouhá 20 km zpět do Žulové. Ta je zavedla i na nejvyšší bod Rychlebských hor - Smrk. Pro některé to byla suverénně nejdelší vzdálenost, kterou za svůj život ušli. Ale všichni si s nástrahami poradili a do Žulové opravdu dorazili.

Fotogalerie: 7. třída

Motivační výlet 8. třídy

Vybaveni vším, co bychom  potřebovali na dva dny, jsme ráno vyrazili pěšky z Žulové do Skorošic. Využili jsme co nejméně frekventované trasy. Ve Skorošicích jsme odbočili na polní cestu. Motivační výlet probíhal v katastru obce Skorošice. Měli jsme pronajatou chatu na Kamenné, která sloužila jako centrální stanoviště. První den po pěším pochodu v délce asi 8 km, kdy jsme navštívili i místa již dříve zaniklé obce Kamenná , založené 1692 pod názvem Steingrunde. Po návratu jsme se ubytovali a po odpočinku jsme se věnovali přípravě dvou ohnišť, kde si vyzkoušeli žáci přípravu a udržování ohniště. Potom následovala příprava potravin na vaření „buřtguláše“ a konečně i samotné vaření dvou soutěžících družstev. Někteří si tak osvěžili základy vaření z předmětu ČSP. Základní potraviny byly stejné ale každé družstvo použili tajné ingredience ( ověřené ped. dozorem) a způsob přípravy. Nakonec se vše podařilo a výsledkem byli dva skutečně vymazlené pokrmy. Po odborném posouzení a většině hlasů se podařilo ustanovit vítězné družstvo, které obdrželo sladkou odměnu. Následovaly sportovně pohybové hry až do večera, kde den byl ukončen u ohně a hudby. Následující den pokračoval ve sportovně pohybovém duchu s různými soutěžemi. Vše bylo zakončeno pěším pochodem zpět do Žulové.

Motivační výlet byl přínosný z mnoha hledisek, zejména větší spolupráce mezi jednotlivci a skupinami při pracovních a volnočasových aktivitách, možnost vyzkoušet si v praxi řadu dovedností a co hlavní umět někomu pomoci či jej jen povzbudit.

Děkuji také paní Mgr. Věře Mondekové za výpomoc při dozoru nad žáky.

Zpracoval: Mgr. Dušan Mondek

Plavání 1. a 2. třídy

Besedy se spisovatelem  dobrodružné literatury pro děti Petrem Hugo Šlikem 

Dne 5.10. se naši žáci 4. – 7. tříd setkali se spisovatelem Petrem Hugo Šlikem, který je velmi poutavě zasvětil do dějů jeho knih – tetralogie s názvy Tajemství jeskyně pokladů, V cihelně se svítí, Záhada dračího klíče a Po stopách ztraceného syna.

Děti se zaujetím plnily úkoly, odpovídaly na dotazy a poslouchaly úryvky z knih doprovázené mapou místa, kde se všechny příběhy odehrávají. Děti velmi kladně hodnotily celou besedu, příběh je nadchl natolik, že si někteří z nich půjčily v místní knihovně 1. díl. Paní knihovnice přislíbila, že další díly budou zakoupeny. Věříme, že i v budoucnu se opět děti setkají s některým z autorů dětských knih. Děkujeme za krásnou besedu.

p.učitelka Mgr. Dagmar Nitkulincová

Fotogalerie: Beseda

Motivační výlet 6. třída

Žáci 6. třídy vyrazili na třídenní motivační výlet do Milovic a Prahy. Bližší informace přineseme po jejich návratu, momentálně si můžete prohlédnout fotografie z druhého dne, který zahrnoval mimo jiné prohlídku Prahy, návštěvu muzea Karla Zemana s programem a vyhlídkovou platbu po Vltavě.

Fotogalerie: Motivační výlet 6. třída

Školní parlament

Školní parlament na naší škole je instituce zřízená za účelem zvýšení vlivu žáků na dění ve škole. Žáci se tak odpovědnosti, demokratické diskusi a demokratickému způsobu řešení problémů. Parlament hledá cesty k odstranění problémů, jež se ve škole vyskytnou, a zaručuje realizaci nalezených řešení. Dále vymýšlí, plánuje a realizuje nejrůznější vylepšení školního života, akce pro žáky i veřejnost nebo organizuje charitativní činnost žáků školy.

Aby žáci viděli, jak fungují parlementy jinde, měli v půlce září výjezdní zasedání do Olomouce a Prahy. První den v Olomouci proběhlo společné jednání s parlamentem ZŠ Svatoplukova Olomouc, kde žáci i nasbírali spoustu nápadů a podnětů pro svojí práci. Po náročném rokování si v podvečer prošli centrum Olomouce a poté přespali v hostitelské škole.

Druhý den se přesunuli do hlavního města, kde kromě tradiční rychlé prohlídky města měli naplánovanou návštěvu Poslanecké sněmovny. Zde se dozvěděli nejen informace z běžného fungování sněmovny, ale měli si možnost vyzkoušet řečniský pultík i mísnost pro tiskové konference.

Doufáme, že tato exkurze a načerpané informace přinesou pozitivní změny do naší školy.

Fotogalerie: Parlament

Ochrana obyvatel za mimořádných událostí   

I toto téma je součástí výuky na základní škole. Děti se seznámí se základy zdravovědy, nejmenší si připomenou důležitá telefonní čísla a součásti IZS. V naší škole tuto výuku zařazujeme na začátek školního roku a odehrává se mimo budovy ZŠ.Děti tak plynule přechází z prázdninového režimu do režimu školního. Letos jsme odvážlivcům nabídli i možnost vyzkoušet si střelbu ze vzduchovky a mnoho jiných aktivit.
 

Fotogalerie: Netradiční výuka

Den bezpečnosti

Dne 8.9.2023 se zúčastnili 8. a 7. třída ZŠ Žulová jesenického Dne bezpečnosti, který se uskutečnil v areálu Policie ČR na ulici Moravská.

Policie se na tento den dobře připravila a nabídla dětem i dospělým dynamické ukázky zásahů proti pachatelům, dále výstroj, výzbroj a techniku integrovaného záchranného systému, laserovou střelnici, včetně doprovodného programu. Hlavním tahákem byly policejní auta a to Ferari a BMV.

Všem se nám akce hodně líbila a hodně jsme si jí užili.

Zpracoval: Mgr. Dušan Mondek

Fotogalerie: Den bezpečnosti

Přivítaní žáčků první třídy

Obnovení hesla Bakaláři, kalendář plánovaných akcí

Obnovení hesla

Od letošního školního roku již nemusíte žádat o obnovení hesla třídní učitele. Na přihlašovací stránce do Bakalářů (odkaz máme na stránkách) kliknete na "zapomenuté heslo". Následně zadáte email, který jste nahlásili škole. Odkaz na změnu hesla přijde přímo do něj. Pokud heslo zapomněl někdo ze žáků, tak zadá svůj školní email. Tento postup nefunguje v aplikaci!
 

Kalendář plánovaných akcí

Již od jara najdete kalendář školních akcí po přihlášení v aplikaci. Od září najdete odkaz i na našich webových stránkách v hlavním menu. Výhodou je, že se nemusíte nikam přihlašovat, kalendář je volně přístupný.

Informace k novému školnímu roku

Organizace prvního týdne školy

4. září – První školní den. Slavnostní zahájení proběhne mezi 8:00 – 9:15 ve učebnách jednotlivých tříd. Rodiče prvňáčků samozřejmě zveme se svými ratolestmi do jejich třídy, která se nachází v hlavní budově ve druhém patře. První den děti nepotřebují žádné pomůcky.

5. a 6. září – budou probíhat třídnické práce. Výuka na 1. stupni končí v 11:30, na druhém stupni ve 12:00.

7. a 8. září – výuka probíhá podle rozvrhu s tím, že vyučování na prvním stupni je zkráceno do 11:30, na druhém vzhledem k dojíždějícím žákům do 12:00. V závislosti na počasí může proběhnout v pátek pobyt v přírodě.

 

Informace k novému školnímu roku

 1. Personální obsazení

 

 1. třída – J. Švardalová
 2. třída – K. Preisová
 3. třída – A. Andělová
 4. třída – K. Černochová
 5. třída - D. Nitkulincová
 6. třída – J. Třetinová
 7. třída – J. Daniel
 8. třída – D. Mondek
 9. třída – Z. Kucherková

bez třídnictví – A. Richtrová

 1. Úprava Školního vzdělávacího programu

Jedním z naších cílů jsou výborné studijní výsledky našich žáků v hlavních předmětech. S tím souvisí zvýšení počtu výuky matematiky na druhém stupni (o jednu hodinu v 6. a 7. třídě), o jednu hodinu angličtiny více budou mít žáci v šesté třídě, nově zavádíme dvě hodiny angličtiny ve druhé třídě. Dále zavádíme jednou týdně půlené hodiny českého jazyka a matematiky v 8. a 9. třídě. Hodiny budou sloužit k procvičení a případnému prohloubení učiva v menších skupinách žáků. Opět bude fungovat doučování z těchto dvou předmětů pro žáky 9. třídy.

Ve všech třídách přecházíme na výuku moderní Informatiky. Tento předmět posilujeme i hodinou ve 3. třídě.

 1. Materiálové vybavení a pomůcky pro žáky

Stejně jako v loňském roce hradíme ve spolupráci s městem Žulová učebnice a pomůcky žákům 1. třídy. Stejně tak škola zajišťuje vybavení pro výuku výtvarné výchovy a pracovních činností.

V prvním zářijovém týdnu proběhne instalace interaktivních tabulí v 1. až 3. třídě. V nejbližší době počítáme s instalací i ve třídě čtvrté. Další plánovanou investicí je pozvolná modernizace počítačové učebny, kde máme momentálně starší stroje. Vzhledem ke změně výuky informatiky jsme zřídili učebnu informatiky, kde žáci pracují s robotickými stavebnicemi, tablety a 3D tiskárnou.

Výhledově máme v plánu oplotit budovu jídelny a vybudovat zde jednoduchou venkovní učebnu, která by sloužila zároveň jako zázemí pro školní družinu.

Seznam pomůcek na školní rok najdete na našem webu:

https://www.zszulova.cz/ke-stazeni/seznam-sesitu-a-pomucek-dle-rocniku/

 1. Kroužky

Seznam kroužků zveřejníme do konce týdne. Bude velmi podobný tomu loňskému. Samozřejmostí jsou hodiny PSPP pro děti s doporučením z PPP. Navíc letos zavedeme kroužky pro děti nadané a talentované. Jednáme o zřízení klubu Menzy na naší škole. O všem budeme včas informovat.

 1. Rozvrh

Je zveřejněn na stránkách, zobrazí se vám i v Bakalářích.

Doufáme, že se vaše děti budou v novém školním roce do školy těšit. Máme připraveny i další akce, o kterých vás budeme včas informovat. Těšíme se na spolupráci ve školním roce 2023/24. Za všechny zaměstnance ZŠ Žulová.

Mgr. Petr Vylíčil

 

Projekt Škola pro budoucnost

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.
 
Cíl projektu:
Přispět k zajištění rovného přístupu ke kvalitnímu a inkluzivnímu vzdělávání pro všechny žáky a studenty prostřednictvím podpůrných personálních pozic,
vzdělávání pracovníků škol, vzájemného sdílení zkušeností, spolupráce a podpory zavádění inovativních metod výuky.
 
Podpora celkem: 767 850,00 Kč
 

Několik informací....


1) Školní rok začíná 4.9. - zahájení proběhne ve třídách od 8:00 - 9:15 hod. Družina bude otevřena od 6:30 do 16:00 hod.

2) Placení obědů je možné každý den do 14:00 hod. Pokud platíte pomocí inkasa, tak se platba bude strhávat k 30.8. Vzhledem ke zkušenostem budeme dětem přihlašovat obědy až od úterý 5.9. Pokud máte zájem i o oběd v pondělí 4.9., napište prosím paní Gálikové - jidelna@zszulova.cz,  tel: 730 825 203.

3) Seznam pomůcek a sešitů najdete na stránkách školy – DOKUMENTY KE STAŽENÍ – SEZNAM SEŠITŮ A POMŮCEK, ZDE

Těšíme se….


Přeji příjemný zbytek léta. 

ŠKOLNÍ ROK 2022/23

Fotogalerie: Zakončení školního roku

DO NEZNÁMA - výlet 3. třídy

Školní výlet 3. třídy byl tak trochu pro všechny výzva. Třeťáci se sešli odpoledne se spacáky u školy, kde si je od rodičů převzala paní učitelka. Ve třídě už bylo vše připraveno k přespání. Ale jít spát tak brzy? A kam vlastně půjdeme? Ve třídě nastalo velké luštění a vyhledávání informací. S vypětím všech sil jsme zjistili cíl výletu – zaniklá osada Annín a kaple sv. Josefa. Následovala večeře od maminky a večerní procházka Žulovou (bylo světlo). Po návratu ještě nachystat pomazánky k snídani, zahrát pár her a honem do spacáků.
Budíček!!! Vstáváme!!! Která pomazánka je nejlepší? Uklidíme třídu, sbalíme batůžky a hurá!!! Můžeme vyrazit. Nesmíme zapomenout koupit svačinu. A co bude k obědu? Kdo ponese kotlík? Kdo má místo na třísky a na vodu? A jdeme.
Opravdu už jsme tady? A kde budeme vařit? U kaple sv. Josefa kluci připravili oheň a ostatní mezitím chystali suroviny na gulášovou polévku. Během chvilky bylo vše hotovo, a dokonce i snězené. To byla dobrota. V lese si postavili mechový domeček pro šnečky. 
Cesta zpět nám utekla rychle. Chvíli jsme čekali v Kobylé na autobus a pak už nás čekala zmrzlina, posbírat věci a hurá domů. Sláva nazdar výletu, nezmokli jsme, už jsme tu.

Fotogalerie: 3. třída

Výlet 7. třídy

Den jako malovaný, zkrátka počasí nám opět přálo. Pobyt proběhl dle plánu, žáci si jej užili. I když v lesním baru bylo hodně dětí z jiných škol vůbec to nevadilo. Žáci se chovali velmi ukázněně, kdo chtěl tak si koupil klobásku nebo špekáček a tento si na ohni dobře upekl, nechybělo vychlazené pití a sladkosti. Výlet se vydařil a žáci si jej , jak jsem výše uvedl, užili. D. Mondek

Fotogalerie: 7. třída

Výlet 9. třídy

Ve středu 14.6. se žáci 9. třídy vydali do Ostravy na školní výlet. Vyjeli brzy. V 9. hodiny je už čekala úniková hra v centru Ostravy. Naštěstí se všem povedlo rozluštit několik klíčů a do hodiny opustit místnost. Přešli o pár ulic dál a už se oblékali do vest na laser game. Následoval oběd a přesun do Dolní oblasti Vítkovic do Velkého světa techniky, kde si mohli vyzkoušet mnoho interaktivních expozicí. A před 18.hodinu se vydali znaveni směr domů.

Cesta za pokladem

V pondělí 26. 6. 2023 se ve školní družině uskutečnila poslední akce tohoto školního roku

CESTA ZA POKLADEM

Děti z obou oddělení ŠD se sešly před školou a vydaly se za dobrodružstvím. Celou trasu připravily děti z turistického oddílu, pod vedením paní učitelky Černochové (děkujeme ). Sluníčko pálilo a tak děti na jednotlivých stanovištích nejen plnily nejrůznější úkoly, ale také dodržovaly pitný režim. Poslední značka nás přivedla ke kapličce pod Boží horou. Rozdělaný ohýnek na opékání špekáčků nabádal děti honem začít hledat poklad. Po krátkém pátrání byl poklad nalezen v podobě sladkostí, bublifuků a barevných propisek

Akce se vydařila, všechny děti byly úžasné a my, vychovatelky Alena a Eva, všem přejeme krásné prázdniny, hodně zážitků a v září se na vás opět těšíme na shledanou .

Foto: A. Macečková

Text: E. Schopfová

Fotogalerie: Cesta za pokladem

Výlet 8. třídy

Výlet 8. třídy začal přespáním ve škole, protože se ráno brzo vstávalo. Společné přespání znamená - podělili jsme se o jídlo, společně hráli hry a na dobrou noc jsme koukali na film. Ráno jsme svačinky, nabrali sílu a jeli busem na Červenohorské sedlo a vydali se směr Šerák. Aby to nebylo jen tak, tak jsme to vzali přes Vřesovou studánku, Kamenné oko, Vozku a Keprník. Na chatě Jiřího na Šeráku jsme si dali oběd a po koňské stezce se dali svižným krokem na vlak na Ramzovou.

 

Fotogalerie: 8. třída

Exkurze u Zatloukalů

V posledním týdnu jsme se vydali na pozvání pana Zatloukala na návštěvu do jejich obory. Děkujeme za pozvání a krásně strávené dopoledne.

Fotogalerie: Obora

T-EXPEDICE

V období od 10. 6. do 17. 6. 2023 jsme byli členy T-Expedice, což je společnost, která chce přiblížit žákům základních a středních škol vědeckou práci.  My, Hanka Slámková a Kamil Urban, jsme se na tuto dobu proměnili za hydrobiology, patřili jsme tedy do sekce Hydrobiologie. Garantem této skupiny byla paní Ing. L. Slezáková z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, ČZU Praha. Našim úkolem bylo zjistit čistotu vody v Černém potoce v obci Černá Voda pomocí bezobratlých vodních živočichů. Z našeho zkoumání byl vyvozen závěr, že voda v tomto potoce je mírně znečištěná a tak my budeme doufat, že se situace zlepší. Užili jsme si tento týden plný aktivit a těšíme se na příští rok na pokračování.

Fotogalerie: T-EXPEDICE

Srdečně zveme na zakončení školního roku

Vyhlášení ředitelského volna

Oznamuji, že jsem podle § 24 odst. 2 zákona 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, rozhodl vyhlásit ředitelské volno na pátek 30.6. ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických. Na základě průzkumu mezi rodiči školní družina nebude v provozu. Školní jídelna bude v tento den v provozu pro zaměstnance a cizí strávníky.

Dokument

Mgr. Petr Vylíčil, ředitel

Klub angličtiny

Po celoročním snažení, hraní si a povídání v našem anglickém klubíku pro děti 1. a 2. třídy jsme se sešli, abychom předvedli, rodičům a všem, kteří přišli to, co se naši nejmenší naučili. Pásmo písniček, her, rýmů a říkadel v anglickém jazyce jsme zakončili pohádkou. Děti se toho za celý rok  získaly jistotu,  zjistily, že anglický jazyk může být zábavný. Doufám, že budou své vědomosti a schopnosti mluvit dále rozvíjet se stejným nadšením jako v našem klubu. 

Děkujeme také rodičům, že své děti podpořili a přišli se na nás podívat.

Mgr. Dagmar Nitkulincová  

Fotogalerie: Klub angličtiny

Exkurze Auschwitz – Birkenau

Využili jsme nabídky školy z Javorníku a připojili jsme se k nim na exkurzy do Auschwitz – Birkenau. Vyrazili jsme za svítání. Cesta byla dlouhá. První zastávka nás čekala ve městě Krakow. Prošli jsme Židovskou čtvrť, náměstí – Rynek Glowny a vydali se směr Osvětim. Město Osvětim je poměrně velké město s tíživou minulostí, která byla cítit v každé části tábora.

Fotogalerie: Osvětim

Navštěva soudu

V pátek 9.6. navštivili žáci 9. třídy Okresní soud v Jeseníku. Po prohlídce budovy mohli zasednou za soudcovským stolkem, stejně jako si vyzkoušet pozici obviněného.

Fotogalerie: Soud

Technology truck v Žulové

 

V pátek 2.6. zavítal do Žulové náměstek ministra průmyslu a obchodu a spolu s ním Technology truck. Tento kamion vědy objíždí celou republiku s technologickými ukázkami pro školy. My jsme byli vybráni jako jedna ze tří škol v Olomouckém kraji. Tématem byly 3D technologie a 3D tisk a kariérové poradenství

 

Projektový den byl rozdělen na dvě části. V první se žáci dozvěděli informace k volbě povolání a následně si mohli vyplnit orientační test, která profese by pro ně byla ideální. Ve druhé části si děti vyzkoušely 3D tisk a každý si tak odnesl malý upomínkový předmět vlastní výroby. 

 

Fotogalerie: Truck

Přechod Karlova Studánka - Praděd -Červenohorské sedlo - Šerák - Jeseník

Pro žáky deváté třídy byl na konec jejich pouti naší školou organizován dvoudenní pochod přes Jeseníky. Odvahu našla pouze menší část třídy. 


První den žáky čekalo přibližně 20 km. Start se nacházel v Karlově Studánce. Následně je čekal výšlap údolím Bílé Opavy přes Ovčárnu až na Praděd. Zde navštívili rozhlednu. Po krátkém odpočinku vyrazili na druhou půlku trasy přes Švýcárnu na Červenohorské sedlo. Na tomto úseku již byla na některých vidět únava, ale dojít do cíle se podařilo všem.


Druhý den začali tam, kde předešlý den skončili. Z Červenohorského sedla se vydali na Šerák, následně přes Obří skály směr Jeseník. I druhý den urazili přes 20 km. Na závěr si v areálu školy opekli špekáčky a podělili se o zážitky z předešlých dvou dní.

 

Záznam tras:

Karlova Studánka - Praděd

Ovčárna - Červenohorské sedlo

Červenohorské sedlo - Šerák - Jeseník

Fotogalerie: Turistika

Exkurze do firmy Naturfyt Jeseník

Přišli jsme do nové moderní výrobní haly, která je vybavena špičkovými technologiemi. Procházeli jsme různými odděleními. Zaposlouchali jsme se do historie firmy a další informace nás zavedly do světa mezi kosmetické produkty krok po kroku. 

A tak jsme nahlédli do prestižní české firmy, kde jsme se dozvěděli něco nového a vyrobili si produkt, který byl pro nás, tedy odnesli jsme si ho domů.

 

Fotogalerie: Naturfyt

Den dětí ve školní družině

I ve školní družině jsme slavili. V úterý 30. 5. 2023 jsme ve spolupráci obou oddělení uspořádali zábavné odpoledne na školní zahradě. S organizací pomáhala i praktikantka Kristýna. Závodivé a zábavné disciplíny byly odměněny sladkostí.

Foto: K. Vavřínová

Text: A. Macečková

 

Fotogalerie: DD ve ŠD

Dětský den

Pátek 2.6. byl plný různých aktivit pro jednotlivé třídy. Tradiční dětský den, který pořádá devátá třída pro své nejmenší spolužáky, se tentokráte nesl ve sportovním duchu. Vzhledem k tomu, že 4. a 5. třída měla jiný program, se tentokráte zúčastnili pouze žáci z prvních až třetích tříd. Program se jim moc líbil a nezbývá než poděkovat nejstarším žákům na naší škole za skvěle zvládnutou organizaci.

Fotogalerie: DD

Projektový den Kurz přežití ve světě financí

V pátek 2. června proběhl projektový den pro žáky 4. a 5. ročníku, jehož cílem bylo zvýšení finanční gramotnosti. 

Žáci získali představu o tom, kolik stojí bydlení, doprava, jídlo, oblečení, jaké výdaje jsou pravidelné a nepravidelné a jaké jsou další nezbytné a zbytné výdaje v životě dospělého. Žáci ve skupinách společně tvořili rozpočet na měsíc.

Díky kreativním aktivitám si žáci odnášejí zajímavé zkušenosti.

Fotogalerie: Finance

Školní výlet 1. a 2. třídy

Nejmenší děti naší školy strávily dva dny na chatě u černovodských rybníku. Užily si dva dny plných zábavy a her a ti nejodvážnější z nich na chatě i přespaly.

Fotogalerie: Výlet 1.a 2. třída

Školní výlet 4. a 5. třídy

V pátek 26. května jsme se společně vydali na školní výlet do Lesního baru a Faunaparku. Počasí nám přálo, výlet jsme si užili.

Fotogalerie:Výlet 4. a 5. třídy

Školní výlet  6. a 7. třídy dne 12.5.2023 do Olomouce

Po příjezdu do Olomouce jsme navštívili Laser arénu, Laser game je hra podobná paintballu nebo airsoftu. Rozdíl je ovšem ten, že zásah nebolí, nezanechává modřiny ani barevné skvrny. Hra je obecně rychlejší a akčnější. Také nepotřebujete žádné vlastní speciální vybavení, stačí pevná obuv. Všichni žáci se vystřídali ve třech skupinách, zápal a nadšení  jim nechyběly.

 Potom jsme se dostali do pevnosti  poznání, kde jsme se mohli seznámit  s širokou škálou vědomostí od historie země počínaje přes vědu a techniku až po současnost konče. Expozice byla velmi zajímavá a pro všechny velmi přínosná , zejména ve své názornosti. Všem se nám pobyt v „pevnosti“ líbil a odnesli jsme si velmi pěkné zážitky. 

Zpracoval: Mgr. Dušan Mondek


 

 

Rychlebské pohádky - divadlo Javorník

Dne 30.5. měli žáci 1. stupně výuku obohacenou divadelním představením. Vyrazili do divadla v Javorníku na představení Rychlebské pohádky, které se vážou k místu, kde bydlí. Dětem se představení líbilo a shodly se na tom, že příště do divadla určitě vyrazí znovu.

Fotogalerie: Divadlo

Výsledky přijímacích zkoušek našich žáků a testování Kalibro a Scio

Jedním z klíčových okamžiků za devět let docházky na ZŠ jsou přijímací zkoušky na střední školy. Vynikající zprávou je, že všichni naši žáci se dostali minimálně na jednu ze dvou škol, které si zvolili v prvním kole. Na Gymnázium Jeseník se hlásilo hned 5 žáků a všem se podařilo v přijímacích zkouškách uspět. Z toho hned tři byli mezi jedenácti nejúspěšnějšími z celkem přibližně šedesáti uchazečů. Další náročné síto je na předškolní pedagogice v Krnově. Sem se dostala hned trojice našich žákyň, když jedna byla dokonce celkově druhá. Z dalších náročnějších oborů můžeme jmenovat informační technologie, kde máme čtyři zástupce, jeden žák je přijat na obor architektura v Lipníku, další dvě žákyně na střední školu v Olomouci. Opět se tak potvrdilo, že děti z naší školy nemají větší problémy se na střední školy dostat. Všem žákům gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů na zvolené škole. 

 

V deváté a páte třídě probíhá i každoroční srovnávací testování. Žáci deváté třídy se v matematice, českém jazyce i angličtině umístili v lepší polovině škol. V českém jazyce dokonce mezi 10 % nejlepších. V nejlepší polovině se nám umístili i jejich spolužáci z třídy páté. Dá se tedy zhodnotit, že kvalita výuky je na dobré úrovni, i když prostor pro zlepšení zde samozřejmě je. 

 

V příštím roce bychom rádi zahájili výuku anglického jazyka již ve druhé třídě a posílili výuku právě angličtiny, matematiky a českého jazyka v některých ročnících druhého stupně. Navíc začneme s výukou modernější informatiky, a to již od třetí třídy. Momentálně zpracováváme nový školní vzdělávací program, kam bychom všechny tyto změny rádi promítli. O všem budete samozřejmě včas informováni. 

Boží výběh

Jubilejní desátý ročník přinesl i jednu změnu - školní týmovou soutěž. V té se utkaly pětičlené třídní týmy, dosažené časy závodníku se sčítaly. Z naší školy soutěžili žáci druhých až devátých tříd. V pondělí 22.5. jsme využili shromáždění celé školy po požárním polachu na hřišti a vyhlásili následující výsledky:
 
Týmová soutěž: 1. Sixers (6. třída), 2. Loudalové (9. třída), 3. Kopačky (8. třída)
 
Jednotlivci:
 
1. stupeň - 1. Maceček Martin, 2. Žurková Daniela, 3. Kryl Vojtěch
 
2. stupeň - 1. Scheuter Daniel, 2. Anděl František, 3. Latzel Zdeněk
 
Vítězům gratulujeme! Hlavní ale bylo, že přes 40 žáků naší školy udělalo něco pro své zdraví.

Fotogalerie: Boží výběh

Recyklohraní jinak

První třída s pomocí několika šikovných dívek z 9. třídy a pod vedením paní učitelky K. Preisové vytvořila několik vzácných děl z materiálu, o kterém si všichni již mysleli, že je nepoužitelný. Děti si uvědomily, že věci, které již nejsou k využití, se dají proměnit v zajímavé a kouzelné sochy. Jejich fantazie nebrala konce a na své výtvory mohou být pyšní. 

Tyto vytvořené originály byly následně v sobotu 13.5. prodávány na bazaru ve Vlčicích. Výtěžek bude použit ve prospěch žáků. 

Fotogalerie: Recyklohraní

Matematická soutěž v Javorníku

Tradiční soutěž v matematice žáků čtvrtých tříd proběhla 17.5. v Javorníku. Od nás se zúčastnili Adéla Beťáková, Miriam Brožková a Adam Mičák. Narozdíl od minulých let jsme letos pódiové umístění nezískali a umístili se v polovině startovního pole. Ale nejde vždy jen o vítězství a zúčastnění žáci nasbírali nové zkušenosti, které v budoucnu uplatní. Odměnou jim byla možnost navštívění místního bazénu.

Fotogalerie: Javorník

Dopravní výchova 4. a 5. tříd

V pátek 5. května žáci 4. a 5. třídy absolvovali dopravní výchovu na dopravním hřišti v Jeseníku. Nejdříve si v učebně zopakovali povinné vybavení jízdního kola, dopravní značky a bezpečnost na křižovatkách. Tuto teoretickou část všichni úspěšně ukončili závěrečným testem znalostí Besipu. Následovala praktická část na dopravním hřišti se závorami, semafory, značkami a kruhovým objezdem. Tato část byla pro žáky náročnější. Průkaz cyklisty získala většina žáků (někteří s „odřenýma ušima“). Díky pěknému počasí jsme si hřiště užili.

Fotogalerie: Dopravka

Přírodověda ve školní družině

Školní družina naplánovala vycházku již v dubnu, na oslavu Dne Země. Pro nepřízeň počasí byla odložena a uskutečnila se 15.5. I tento den se na nás obloha mračila a kapky deště rozhodly přemístit

 se do tělocvičny.

Děti se rozdělily do pěti skupinek a měly možnost ověřit si své vědomosti v určování rostlin, stromů, zvířat a správné recyklaci odpadu. Pilně vyplňovaly pracovní karty a nápomocni jim byly děti z turistického oddílu, pod vedením paní učitelky Černochové. Následovalo bodování karet, vyhlášení výsledků a  sladká odměna na závěr. 


Chválíme všechny účastníky.

Eva Schopfová, Alena Macečková

vychovatelky ŠD

 

Fotogalerie: Družina

Pyžamový den 10.5.2023

Fotbalový týden na hřišti v Žulové

Ve spolupráci s Duhou Jeseník a fotbalovým klubem Žulová jsme na přelomu dubna a května uspořádali tři fotbalové turnaje pro žáky z celého okresu. 

Jako první se utkali žáci druhých stupňů. Zabojovat o vítězství přijelo osm týmů, mezi nimi i náš. Hned od prvních utkání se hrál rychlý a důrazný fotbal, potvrzující, že se do Žulové sjeli opravdu nejlepší hráči z okresu. Po skupinových bitvách vzešla finálové čtveřice. V prvním semifinále si Javorník poradil s Jeseníkem, domácí tým těsně s Vidnavou. Finále tak mělo stejné obsazení jako loni. Od první minuty se na hřišti odehrávala nesmlouvavá řež. Nás negativně ovlivnilo zranění Slíže. Javorník tak měl mírně navrch, ale byli jsme to my, kteří byli blíže vítězné brance. Kadlec napřáhl ze dvaceti metrů a míč se od břevna odrazil dolů. Podle většiny lidí na hřišti za brankovou čáru, rozhodčí byl ale jiného názoru, Utkání tak dospělo do penaltového rozstřelu, ve kterém měli více štěstí kluci z Javorníku.  

 

V dalším týdnu se v Žulové odehrál tradiční M´c Donalds cup. My jsme obsazovali pouze starší kategorii a kluci si nevedli špatně. V silné konkurenci sice nejdříve podlehli Mikulovicím, ale následně dokázali porazit Zlaté Hory. Rozhodoval tak zápas s Javorníkem. Ještě chvíli před koncem vedli 3:2, ale potřeba zvítězit větším rozdílem nás přiměla stále útočit. Toho soupeř dokázal využít a utkání otočit. 

 

Starší žáci: Latzel, Slíž, Ondruch, Kadlec, Scheuter, Keleti, Felzmann, Kopecký, Chromková, Šarman, Stavinoha, Sedlák, Petrík, Šimčík, Bankó

 

Mladší žáci: Gabčo, Kryl, Šarman, Mičák, Hadwiger, Minárčik, Maceček, Mrázek, Latzel

 

Děkujeme fotbalovému klubu za zapůjčení hřiště. Během tří turnajů se na hřišti předvedlo na 200 malých fotbalistů a fotbalistek. Doufáme, že se pořádání těchto turnajů stane tradicí. 

 

Fotogalerie: Fotbal

Čarovný lektvar

Ve školní družině čarodějnice nepálíme, ale také na tuto tradici nezapomínáme. Jako malí čarodějové vyrábíme lektvar, který nás překvapí a pobaví. Smícháme dračí krev a žabí hlen, posypeme strouhaným havraním pařátem, nakonec přidáme lžičku sušeného sněhuláka a začnou se dít věci… Foto a text: A. Macečková

Fotogalerie: Čarovný lektvar

Návštěva městské knihovny

Obě oddělení školní družiny v úterý 25. 4. 2023 zavítala do městské knihovny. Paní knihovnice si pro děti připravily zajímavé vyprávění o jarních tradicích, které zakončily zábavným kvízem. Poděkováním od dětí byly výrobky, vytvořené z recyklovaného materiálu. Foto a text: A. Macečková

Fotogalerie: Knihovna

Nebojme se jazyka

V pondělí 24. dubna se vybraní žáci 4. a 5. ročníku zúčastnili akce „Nebojme se jazyka“, která se konala na ZŠ Boženy Němcové v Jeseníku. Žáci 4. ročníku si poměřili své znalosti ve čtenářské gramotnosti s ostatními žáky okolních škol a skončili na krásném 5. místě ze 14. družstev. Žáci 5. ročníku řešili úkoly z anglického jazyka a umístili se také na pěkném 5. místě ze 13. družstev. 

Za naši školu nás reprezentovali:

4. ročník: Beťáková Adéla, Brožková Miriam, Komárková Aneta - MUFÍNCI

5. ročník: Alexander Gabčo, Preis Jakub, Urbanová Julie – STARS

Všem žákům gratulujeme a přejeme jim mnoho úspěchů v dalších soutěžích.

 

Fotogalerie: Nebojme se jazyka

Enviromentální výchova

Životní prostředí je momentálně ve společnosti významným tématem. Občas se ale zapomíná na ŽP v okolí bydliště. Proto jsme se rozhodli dětem ukázat, že i ony mohou pro přírodu něco udělat a připojili jsme se ke dvěma akcím. První bylo tradiční "Ukliďme Česko", druhou sázení stromků ve spolupráci s městem. Žáci se tak ráno shromáždili za školou a rozdělili do věkově různorodých skupinek. Následně se část vydala uklízet obec a druhá sázet stromky. V půlce dopoledne si pak role prohodili. Bonusem bylo občerstvení připravené městem Žulová. Děti se tak nejen něco naučily, ale zároveň pomohly vylepšit životní prostředí, ve kterém žijí.

Fotogalerie: EV

Turnaj ve stolním fotbale

V březnu školní družina uspořádala turnaj ve stolním fotbálku. Pro nemocnost hráčů se finále muselo dvakrát odložit, a tak se uskutečnilo teprve 12. dubna. Náhodný los rozhodl o dvojicích, které spolu hrály. Vítězové postupovali v „pavouku“ až do finále. 

1. oddělení: 1. Martin Maceček 2. Jakub Beňo 3. Adam Latzel, Kryštof Čepička

2. oddělení: 1. Terezie Macíková       2. Denis Horsák    3. Pavel Mrázek


Ve velkém finále mezi oběma odděleními vyhrál Martin Maceček a obhájil své loňské prvenství. BLAHOPŘEJEME!

Foto, text: A. Macečková

 

Fotogalerie: Fotbálek

Zápis do 1. třídy proběhl 4.4.2023. V případě zájmu rodičů nepřijatých dětí, vypíšeme 28.4. náhradní termín zápisu. V případě zájmu prosíme o telefonickou konzultaci.

      Výsledky zápisu pro rok 2023/24  
 
    Pro jaké děti je zápis určen?
   - děti narozené v období 1. 9. 2016 - 31. 8. 2017
   - děti s odkladem povinné školní docházky z loňského roku
   - děti, které dovrší 6 let až po 1. 9. 2023:
   a) pokud dosáhnou věku 6 let v období od 1. 9. do 31. 12. 2023
      - musí mít doporučení školského poradenského zařízení
   b) pokud dosáhnou věku 6 let po 31. 12. 2023
      - musí mít doporučení školského poradenského zařízení a odborného lékaře
 
Pokud je dítě nemocné, můžete dojít i bez něj. Zápis vyřídíme papírově, pokud budete mít zájem, domluvíme se na náhradním termínu, kdy přijdete s budoucím prvňáčkem.
 
 
ODKAZ NA DOTAZNÍK
 
 
 
 

Fotogalerie: Zápis

Matematický klokan - tři první místa

I v letošním roce proběhla tradiční matematická soutěž. Na prvním stupni si mohli své matematické schopnosti vyzkoušet všichni žáci. Na stupni druhém jsme tuto možnost nabídli zájemcům. A výsledky dopadly výborně. Dělené první místo získaly žákyně 3. třídy - M. Gomolová a D. Žurková. Ze druhého stupně si nejlépe vedli K. Urban, který se umístil na 4. místě a F. Seitl, který svojí kategorii dokonce vyhrál. Úspěch je o to větší, že v obou kategoriích se zúčastnilo více než 300 žáků okresu Jeseník. Úspěšným řešitelům gratulujeme.

Fotogalerie: Klokan

Formela cup 2023 - 2. místo

V pátek 24.3. se v javornické hale konal prestižní turnaj Formela cup. My jsme jeli jako loňský obhájce v oslebené sestavě a rozhodně nepatřili mezi favority. Kluci ale vynikajícími výkony všechny překvapili a od nečekané obhajoby nás dělil jen kousek. Vojta Šarman dokonce vyhrál nejlepšího střelce turnaje. Klukům děkujeme za vynikající reprezentaci školy.
 
Děkujeme SDH Žulová za transport na a z turnaje!
 
Na závěr přikládáme zhodnocení turnaje organizátorem turnaje panem Mrozkem.

V pátek 24. března se uskutečnil v Javorníku 28. ročník Formela Cupu – Memoriálu Romana Mroska, který se od roku 1994 pevně zabydlel mezi významnými sportovními událostmi v regionu. V letošním roce se na nejvyšší stupínek postavil tým z České Vsi, který za posledních sedm ročníků ukořistil již třetí vítězství na
turnaji.
 
Letošního ročníku turnaje pro žáky prvního stupně základních škol na Jesenicku se zúčastnilo 12 týmů. Boje v základních skupinách byly napínavé, o druhém postupovém místě z obou skupin se rozhodlo až na poslední chvíli. Ve skupině B si postup ve svém posledním zápase zajistil tým Žulové, který tak jen o bod předstihl Zlaté Hory a o dva body Bernartice. Ve skupině A se výborně prezentoval tým Lipové-lázní, kterému po třech jednoznačných vítězstvích jen těsně unikl postup do semifinále. Mezi hlavní tahouny Lipovských patřila dvojice František Švenda a Matyáš Dolejší, kteří se dělili o druhé místo v kategorii nejlepšího střelce turnaje.
 
Vyřazovací část nabídla čtyři vyrovnané zápasy. Ve skupině suverénní Javorník dvakrát těsně prohrál a na medaili nedostáhl. V boji o třetí místo domácí tým prohrál s Vidnavou na pokutové kopy, které Vidnavským vychytal nejlepší brankář turnaje Justin Červenka. Souboj o příčku nejvyšší pak svedl obhájce titulu z Žulové a
tým České Vsi. V zápase se gólově prosadil jak nejlepší střelec turnaje Vojtěch Šarman ze Žulové, tak nejlepší hráč Filip Oravec z České Vsi. Ten se dvěma góly zasloužil o vítězství České Vsi, pro kterou to tak bylo již historicky třetí vítězství na turnaji.
 
Závěrem patří velké poděkování všem organizátorům turnaje a Základní škole Javorník, bez jejíž pomoci by nebylo možné turnaj uspořádat.

Fotogalerie: Formela cup

Exkurze - PČR Jeseník

Dne 21.3.2023 proběhla exkurze v budově OŘ PČR v Jeseníku se žáky 7. třídy.

Žáci si prohlédli jednotlivá pracoviště policie, práci kriminalistických techniků, výslechových místností pro tzv. znovupoznání s polopropustným zrcadlem a další. Mohli si vyzkoušet balistickou ochranu policisty, potěžkat si tzv. beranidlo a další. V průběhu prohlídky si vyslechli poutavý a odborný výklad pracovníků policie a závěrem shlédli prostředí a pracoviště dozorčího včetně tzv. CPZ. To, že přednášky byly poutavé svědčilo o množství dotazů žáků. Žákům se exkurze líbila a přiblížila jim práci policistů pro případné rozhodování kam se orientovat po ukončení základní školy. 

Zpracoval: Mgr. Dušan Mondek

 

Fotogalerie: PČR

Ponožkový den

Na 21. března připadá celosvětový Ponožkový den aneb Den Downova syndromu. Více o důvodech vzniku se dozvíte v odkazu, my přikládáme pár fotografií ze školy.

Fotogalerie: Ponožkový den

Okresní kolo - Konverzace v anglickém jazyce

Již každoročně se žáci naší školy účastní okresního kola soutěže v anglickém jazyce, kde mohou předvést své jazykové schopnosti a zkušenosti s konverzací na dané téma. Součástí soutěže je také poslechová část a popis obrázků. Mohu potvrdit, že úroveň soutěže a  schopnosti vybraných žáků hovořit plynule v anglickém jazyce, reagovat pohotově na otázky poroty, je rok od roku lepší. Je velmi těžké vybrat ty nej… a rozdíly jsou často zanedbatelné. 

Naši školu reprezentovaly dvě žákyně 9. ročníku v kategorii IIA.  Natálie Jasioková a Veronika Krčmová. Umístily ze 14 soutěžících na krásném 5. a 8. místě. Poděkování patří oběma za přípravu a reprezentaci naší školy na soutěži. Musím říct, že v letošním devátém ročníku máme další velmi šikovné žáky, kteří jsou také velmi nadaní. Bylo těžké vybírat i ve školním kole. Všem moc děkuji i za přípravu a realizaci projektu Historie Ameriky, který si sami žáci odprezentovali na Dni otevřených dveří.

Mgr. Dagmar Nitkulincová

 

Okresní kolo recitační soutěže

Naši školu reprezentovala Daniela Žurková, která soutěžila v první kategorii. Konkurence byla velká, ale i přes menší trému to Danča zvládla na výbornou. Děkujeme naši žákyni za skvělou reprezentaci školy.

 

Fotogalerie: Recitační soutěž

Fotogalerie: Konverzace v AJ

Turnaj logických a deskových her

Kroužek logických a deskových her vyslal čtyři nejlepší hráče na turnaj mezi okolními školami. O titul bojovalo 7 okresních škol a naše škola se umístila na 4.místě pouze rozdílem ve skóre. Kamil Urban se umístil na druhém místě mezi jednotlivci. Děkujeme klukům za výbornou reprezentaci školy.

Hráči: Kamil Urban , Matyáš Kružík, Jiří Kovařík , Petr Polášek

 

Fotogalerie: Deskové hry

3D tiskárna Průša

Díky paní učitelce Černochové jsme se zapojili do akce pro školy firmy Průša. Ta nabízí školám k zápůjče 3D tiskárnu. Pokud splníme podmínky - vytvořit originální projekt k tisku na této této tiskárně, tak se zápůjčka změní v bezplaný dar.

Fotogalerie: 3D tiskárna

Návštěva v ZŠ

Začátkem března nás navštívily děti ze ZŠ Skorošice. Doufám, že se jim u nás líbilo a brzy se opět uvidíme.

Fotogalerie: Návštěva

Den otevřených dveří

V pátek 24.2. proběhl den otevřených dveří na naší škole. A otevřeno bylo opravdu celý den.
 
Již ráno jsme přivítali děti z okolních škol - Černé Vody, Kobylé a Vápenné. Jejich návštěva začala turnajem ve vybíjené. Po skončení turnaje a rozdání cen, měli možnost si projít školu od sklepa až po půdu. 
 
Po krátké pauze se škola v 15:45 otevřela pro bývalé zaměstnance a od 16:00 pro všechny zájemce. Zpřístupněny byly obě budovy školy i jídelna. Na úvod všechny očekávalo drobné občerstvení a následně si mohli nejen prohlédnou školu, ale i vyzkoušet didaktické pomůcky - práci s mikroskopy, roboty, navštívit fyzikální laboratoř, výtvarnou dílnu nebo si ověřit své znalosti v jednoduchém kvízu. Součástí byla i schůzka rodičů budoucích prvňáčků, kteří se mohli o škole dozvědět všechny potřebné informace. Během této doby si zatím jejich děti vyrobiy lapače snů, aby se jim zdály o škole jen krásné sny.
 
Velmi nás potěšila vysoká účast veřejnosti i našich bývalých studentů. Děkujeme všem za návštěvu a doufáme, že se setkáme i na dalších akcích pořádaných školou.
 
Děkujeme všem zaměstnancům za přípravu akce, žákům devaté třídy za pomoc při organizaci,  Evelíně Maderičové a Michalu Vyslouřilovi za grafické zpracování plakátů a výzdoby.

Fotogalerie: Den otevřených dveří

Turnaj ve vybíjené

Turnaje Žulovská šupa se zúčastnila družstva z Vápenné, Kobylé nad Vidnávkou, Černé Vody a Žulové. Po celé dopoledne panovala v tělocvičně výborná nálada. Žáci a žákyně se maximálně soustředili na uhýbání před letícími míči a následně na trefení soupeře. Vítězem může být ale pouze jeden. Tento turnaj po boji vyhrála Vápenná před domácí Žulovou a Kobylou. Ale nikdo nemusí smutnit. Jednalo se o přípravný turnaj a všichni tak budou mít příští měsíc šanci na odvetu.
Po skončení turnaje čekalo na děti sladké občerstvení od paních kuchařek a potom si mohly prohlédnou školu. Největší úspěch sklidila výstavka robotika a učebny fyziky a přírodopisu, kde si žáci mohli vše vyzkoušet.
 
Děkujeme městu Žulová za poskytnutí věcných darů, panu starostovi za slavnostní zahájení turnaje.

Fotogalerie: Vybíjená

Školní kolo v konverzaci v anglickém jazyce

Výsledková listina školního kola konverzace v anglickém jazyce dne 21.2. 2023


 

Jméno:

Kategorie II.A

  Do okresního kola dne 16.3.

  Postupuje:

1.

Veronika Krčmová

IX. třída

  Veronika Krčmová       10 bodů

2.

Natálie Jasioková

      IX. třída

  Natálie Jasioková           9 bodů

3.

Michal Vysloužil

      IX. třída

                                            8,5 bodů

4.

Anna Denemarková

      IX. třída

                                            8    bodů

5.

Evelína Maděričová

      IX. třída

                                            7 bodů

6. 

Martin  Vysloužil

      IX. třída

 

Všem účastníkům soutěže blahopřeji.  Všem soutěžícím uděluji pochvalu za vzornou přípravu, kvalitu mluveného slova a hlavně za kladný vztah k anglickému jazyku. Konverzace na daná témata byla v letošním roce na velmi dobré úrovni a výkony všech žáků byly také vyrovnané.

Vyučující AJ  Mgr. Dagmar  Nitkulincová                      

 

Fotogalerie: Konverzace v AJ

Člověče, nezlob se 2023

Školní družina pořádá každoročně turnaj v deskové hře, Člověče, nezlob se. Základní kola a semifinále hrály děti ve svých odděleních.  Finále s vyhodnocením se konalo v letošním roce 20. 2. 2023 v malé družince. Kdo měl štěstí a komu padala kostka nejlíp?

1. Vojtěch Kryl     2. Denis Horsák     3. David Kroka

Vítězové byli odměněni diplomem a věcnou cenou. Ostatní hráči dostali malou sladkost. Cenu útěchy za čtvrté místo si odnesl Lukáš Mráček. Všechny děti chválíme za slušné hráčské chování a vítězům blahopřejeme.

Foto a text: A. Macečková

 

Fotogalerie: Člověče, nezlob se

Bruslení 6. a 7. tříd

I když bruslení zůstává součástí "osnov" hodin TV, příroda již několik let neumožňuje výuku realizovat na žulovském kluzišti. Žáci 6. a 7. tříd tak využili chlazeného kluziště v Jeseníku a vyjeli za ledem. Jednodenní návštěva kluziště pravidelnou výuku samozřejmě nenahradí, ale žáci měli aspoň možnost si tuto dříve tradiční zimní kratochvíli vyzkoušet. A pro vedení školy nastolili otázku, jestli v příštím školním roce nezařadit bruslení pravidelněji.

Fotogalerie: Bruslení

Recitační soutěž

 

Účastnit se recitační soutěže není jen tak. Nejprve si zájemce musí přečíst spoustu básní a vybrat tu nejlepší. Báseň se musí naučit zpaměti a pěkně ji přednést v třídním kole. Teprve pak se dostane do školního kola. Tím vším si naši žáci prošli během první poloviny února. Školní kolo recitační soutěže se totiž konalo v úterý 14. 2. 2023. Úvodem se všem divákům představili žáci první třídy se společným vystoupením o mravenečkovi, kterým malí recitátoři získali větší odvahu k přednesu svých básní. Následovala vystoupení recitátorů jednotlivých kategorií. Recitátoři se opravdu snažili, a i přes malá škobrtnutí předvedli velmi pěkné výkony. Porota měla těžkou volbu. Nakonec rozhodla takto:

1. kategorie (2. a 3. třída): 1. Žurková Daniela, 2. Čepička Kryštof 3. Veselovská Ema

2. kategorie (4. a 5. třída): 1. Brožková Miriam, 2. Bondorová Denisa, 3. Preis Jakub

3. kategorie (6. a 7. třída): 1. Krčmářová Julie, 2. Bachroňová Sára, 3. Mozgová Ema

4. kategorie (8. a 9. třída): 1. Brožková Gabriela, 2. Schreiberová Adéla, 3. Mozgová Anna

Výherci si odnesli věcné ceny a každý účastník sladkou odměnu. Všem přednášejícím děkujeme za pěkný kulturní zážitek a postupujícím do okresního kola přejeme hodně zdaru.

Fotogalerie: Recitační soutěž

Navštěva Kamenického muzea

Horniny a nerosty? Toto téma se nejlépe opakuje v kamenickém muzeu. Tam se vypravili žáci 3. třídy 31. 1. 2023. Právě probírané učivo si nejen zopakovali, ale zásluhou pana J. Jedličky se dověděli spoustu zajímavostí. Panu Jedličkovi děkujeme za zodpovězení všetečných otázek. 

Fotogalerie: Kamenické muzeum

Exkurze do Pevnosti poznání Olomouc

V rámci projektového vzdělávání jsme se rozjeli do Olomouce do Pevnosti Poznání. Vybrali jsme si program Fyzika v komiksech. 

Po příjezdu jsme byli rozděleni do dvou skupin, každá skupina měla svého průvodce. V rámci vybraného programu jsme chtěli odhalit tajemství jednotlivých superschopností. Díky svým znalostem z fyziky a za pomocí animátorů jsme byli schopni zadané úkoly zvládnout. Tvořili jsme vlastní komiks o fyzikálních vědcích. V další části byly pokusy jako např. blesk, plazmová koule. Pak se šlo do planetária,kde jsme se podívali na dokument o Zemi. Následovala prohlídka interaktivních exponátů, kde jsem měli šanci pochopit některé fyzikální principy. 

Z Pevnosti Poznání jsme zamířili do historické části města Olomouc. Prošli jsme  Horní a Dolní náměstí, vyfotili se u památky UNESCO - sloupu Nejsvětější Trojice a u Olomouckého orloje.

žáci 8. třídy

Fotogalerie: Olomouc

Duha Jeseník - odlévání stop

Hned druhý den po svém prvním pololetním vysvědčení ve škole se prvňáčci vydali na výlet za poznáním do Střediska volného času DUHA v Jeseníku. 

Cílem výletu byl výchovně vzdělávací program Odlévání stop lesní zvěře. Paní Hálová měla krásně připravený program během něhož si děti prohlédly jednotlivé stopy, vyřešily několik úkolů a především si vyzkoušely, jak se takové stopy  lesních zvířat odlévají ze sádry. 

Vzhledem k tomu, že vše sledovali okolo nás v teráriích hadi, chameleoni, gekoni i krajta, nemohli jsme odolat a požádali jsme o krátký výklad ze života plazů. Největším zářžitkembyla dozajista možnost pohladit si živou krajtu vytaženou z terária a prohlédnout si svlečku z krajty dlouhé 6 metrů. 

Těšíme se na další stejně pěkné a poučné výlety.

 K. Preisová

Fotogalerie: Duha Jeseník

Plavání 3. a 4. třída

V novém roce vystřídali žáky 1. a 2. třídy v bazénu v Javorníku jejich starší kamarádi. Nadšení z možnosti si zaplavat zůstalo stejné, proto doufáme, že se nám v příštím roce podaří rezervovat více času v bazénu.

Fotogalerie: Plavání

Exkurze do Prahy 20.1. 2023

V pátek 20.1. se žáci druhého stupně vydali na exkurzi do Prahy. Hlavním cílem byly České korunovační klenoty. Přes vyjednávání s organizátorem výstavy se nám nepodařilo zajistit si rezervaci na přesný čas. Bohužel, co šlo před několika lety, byl najednou nepřekonatelný problém. Brzy po příjezdu a zařazení do nekonečné fronty nám bylo jasné, že klenoty letos neuvidíme.

Místo marného mrznutí na jednom místě jsme se vydali na Pražský hrad z druhé strany. Prošli jsme kolem Letohrádku královny Anny, přes bezpečnostní rám zajišťující spolu s policistou bezpečnost prezidenta a ocitli se na nádvoří hradu. Využili jsem výhodných slev pro studenty a prohlédli si Obrazárnu Pražského hradu, kde lze spatřit i díla Tiziana nebo Rubense. Dále jsme si prošli Starý královský palác s Vladislavským sálem, kde snad někdy 28.10. bude přebírat ocenění nějaký žák naší školy. Následně naše kroky směřovali do krásné Baziliky sv. Jiří. Nakonec jsme navštívili i Zlatou uličku.

Dalším bodem programu byla prohlídka města. Z hradu jsme zamířili přes Malou stranu na Kampu, samozřejmě nemohl chybět přesun po Karlově mostě a následně klikatými uličkami starého města na Václavské náměstí.

Na jeho konci byl náš další cíl – Národní muzeum. Zde sklidila největší úspěch výstava Evoluce a prohlídka Prahy z kopule NM. Ale zážitkem je již samotná rekonstruovaná budova NM, kam se pravidelně při návštěvách Prahy vracíme.

Posledním bodem byl koncert vážné hudby v Národním divadle – Rachmaninov – Zvony a Stravinskij – Oedipus Rex. Dvě díla uváděná v premiéře s hostujícím světoznámých dirigentem a Dagmar Peckovou. Zážitek si odnášeli i ti, pro které se jednalo o hudbu z jiného hudebního žánru.

Po návštěvě známého rychlého občerstvení a projížďkou tramvají a metrem byl program u konce. Zbývala jen dlouhá cesta domů v ne příliš ideálních podmínkách, ale pan řidič si s neudržovanými cestami poradil.

Děkujeme městu Žulová a obci Černá Voda za štědrý finanční příspěvek na akci, panu Jirešovi za bezpečnou dopravu. Potvrdilo se, že je potřeba podobné výlety do měst pořádat co nejčastěji, aby děti nabyli zkušenosti, jak se ve městě pohybovat a orientovat a nebyly oproti  ostatním zpoza kopce v nevýhodě. 

Kompletní fotogalerii najdete na facebookových stránkách školy zde

 

Fotogalerie: Praha

Planetárium v MŠ

I v roce 2023 pokračuje spolupráce mezi základní a mateřskou školou. Děti ze školky využívají náš autobus na plavání do Javorníku a již několikrát se s námi vydaly na výlet. Na oplátku se 20. ledna na okamžik navrátily děti z 1. a 2. třídy do MŠ.

Ve speciálním promítacím stanu tam na ně čekal vzdělávací program Vesmír. Děti nahlédly na povrch všech planet, dozvěděly se o zajímavostech spojených s jednotlivými planetami,  nakonec se proměnily v Měsíc, Zeměkouli i Jupiter s jeho 79 měsíci a vše si názorně vyzkoušely. Nasbíraly informace o prvních letech do kosmu, z nichž nejpřekvapivější pro ně byla ta o podílu zvířecích kosmonautů mezi těmi lidskými.

Za možnost zprostředkovat dětem  poznání formou zážitku jsme vždy rádi.

 

Fotogalerie: Planetárium

Workshopy dne 13.1.2023 na Gymnáziu v Jeseníku

Dne 13.1.2023 se zúčastnili žáci 2. stupně Základní školy Žulová dvou workshopů pod názvem „Hrajeme si s roboty a mikroskopy“. Žáci měli možnost se seznámit s činností týmu R.U.R., tedy nadaných studentů se zájmem o robotiku, elektroniku a programování, vedených učiteli gymnázia. Zejména měli možnost shlédnout nejnovější programovatelné roboty, kdy si vyzkoušeli naprogramovat tyto roboty k různým činnostem.

Další workshop se zabýval prací s mikroskopy, kde si naši žáci vyzkoušeli přípravu mikroskopických preparátů a jejich shlédnutí přes mikroskop.     

Oba workshopy byly velmi dobře připravené i se slovním doprovodem odborných pedagogů. Všem zúčastněným žákům naší školy se celá akce moc líbila a hlavně je bavila. Díky vedení naší školy za možnost účasti na výše popisovaných workshopech.

Zpracoval a foto Mgr. Dušan Mondek

 

Fogalerie: Gymnázimu 13.1.

ROBOTIKA NA ZŠ

Od září 2023 čeká výuku informatiky velká proměna. Dojde k propojení výuky více s praktickými činnostmi (programování, zpracování dat aj.). A dojde k většímu zapojení programovatelných robotů do výuky. Naše škola využila peníze, které plynou na podporu této výuky a nakupila základní sady. Dnes měli možnost si roboty vyzkoušet děti v družině. Žáci deváté třídy si pro ně nachystali úplně jednoduché robůtky, kteří se dají programovat stisknutím tlačítek, případně programovací deskou. Ale přinesli jim i robota, kterého je potřeba nejdříve sestavit a pak pomocí vizuálního jazyka Scratch naprogramovat. Aby se děti pouze na robota nedívaly, přidali mu čip na dálkové ovládání, takže si nejmenší žáci užili zábavu s autíčkem na ovládání. Doufáme, že děti bude nová výuka bavit.

Fotogalerie: Robotika

Vanoční florbalový turnaj

Poslední školní den v roce 2022 byl tradičně věnovaný sportovnímu zápolení ve florbale. Turnaje se zůčastnily dívčí a chlapecké týmy ze 6. až 9. tříd a tým učitelů posílený odchovanci školy. I když se odehrávaly mnohdy těsné souboje, konečné pořadí reflektovalo věkové složení týmů. S vyjímkou kategorie dívek, kde si pořadí prohodila osmá a devátá třída. O pořadí ale nakonec stejně nešlo, důležité bylo příjemně se naladit na nadcházející svátky.

Fotogalerie: Vánoční turnaj

Změna v ceně pronájmu tělocvičny a posilovny

Od 1.1.2023 jsme byli bohužel přinuceni ke zvýšení cen pronájmu tělocvičny a posilovny. Ceny byly od začátku provozuv roce 2006 neměnné, takže doufáme, že zvýšení neodradí zájemce. Doba provozu sportovišť zůstává neměnná. Vylíčil.
 

PLAVÁNÍ

Začátkem prosince začaly děti z prvního stupně jezdit na tradiční plavání. Letos s několika změnami. Místo do České Vsi jezdí do bližšího Javorníku a zapojili se i mladší děti. Žáci první až čtvrté třídy tak v období prosinec až únor absolvují deset hodiny výuky. I letos škola ve spolupráci s městem Žulová zajišťuje bezplatnou výuku pro všechny děti. 

Fotogalerie: Plavání

Beseda o historii Žulové
Začátkem listopadu k nám přišel pan Karel Heide, který žákům třetí a čtvrté třídy povídal o historii Žulové. Slyšeli jsme velmi pěkné a poutavé vyprávění o rytířích, hradu, švédském vojsku a spoustu dalších zajímavostí z dějin našeho městečka. Na závěr jsme si přečetli středověký příběh ze života tehdejší šlechty. Panu Heidemu ještě jednou mockrát děkujeme za zpestření výuky.
Foto, text: K. Černochová

Tvoření ze slaného těsta
Ve středu 23. listopadu se žáci třetí třídy vydali do Jeseníku, kde navštívili volnočasové středisko DUHA. V DUZE byl pro ně připravený výukový program Ozdoby ze slaného těsta. Po příchodu do DUHY se děti nejprve posilnily svačinou a poslechly si pokyny paní Hálové. Pak se pustily do práce. Hotové výrobky si odnesly domů. Bylo to příjemně strávené dopoledne.
Foto a text: K. Černochová

Fotogalerie: Tvoření ze slaného těsta

Slavnostní předávání slabikářů prvňáčkům

Předávání slabikářů prvňáčkům proběhlo 29.11. 2022 v místní knihovně. 

Fotogalerie

Král pexesa 2022 - družina

Základní kolo této stolní hry si děti zahrály ve svých odděleních. 21. listopadu jsme se sešli, zahráli semifinále, finále. Po vyhlášení výsledků, udělení diplomů a rozdání cen, jsme korunovali krále. Kdo byl nejúspěšnější?

Mladší kategorie:

1. Barbora Zetochová

2. Adriana Michutová

3. Elen Scheuter

Starší kategorie:

1. Vojtěch Kryl

2. Daniela Žurková

3. Marie Stavinohová

Králem pexesa se pro letošní rok stal Vojta Kryl. Blahopřejeme!

Foto a text: A. Macečková

 

 

Král pexesa 2022

Sportovní den mládeže s TAJV

V pondělí 17. 10. 2022 se konal za podpory Města Žulová a Olomouckého kraje 2. ročník akce Sportovní den mládeže s TAJV. V současnosti se jedná o největší sportovní projekt pro děti a mládež v 250 obcích České republiky a koná se pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Národní sportovní agentury a Olomouckého kraje.

Žáci naší školy soutěžili v pěti sportovních disciplínách. Nejúspěšnější finalisté byli nominováni na Národní finále. Z dvaceti sedmi účastníků, většinou žáků prvního stupně, zvítězil Gabriel Hadwiger, druhá byla Denisa Bondorová, třetí místo obsadila Leona Juříková. Blahopřejeme!

Foto a text: Alena Macečková

 

Fotogalerie: Sportovní odpoledne

LOTRANDO A ZUBEJDA

Ve čtvrtek 6. 10. 2022 jsme se po dlouhé době vydali do Javorníku do divadla. Na pohádku Lotrando a Zubejda jsme se všichni těšili. A měli jsme proč. Společně s herci jsme si zazpívali známé písničky Zdeňka Svěráka, jako Pod dubem, za dubem nebo Nám se stalo něco překrásného a Řízni, řízni, řízni, a jiné. Chválím všechny děti za vzorné chování v průběhu kulturní akce. 

 

PROJEKTOVÝ TÝDEN - DÝŇOVÁNÍ

Ve dnech 19. 10. – 25. 10. 2021 

proběhla ve 2. odděleních školní družiny oblíbená aktivita - DÝŇOVÁNÍ.  Děti si vydlabaly dýně,  které si donesly, nebo do oddělení dostaly od paní učitelky Kucherkové. Děkujeme. S pomocí paní vychovatelky si vyřezávaly z dýní různá strašidla, obličeje a měly spousty dobrých nápadů. Dýně se dětem velmi povedly a každý den nás vítají před vchodem do školy. Děkujeme všem dětem ze školní družiny za dobře vykonanou práci.

Eva Schopfová

vychovatelka ŠD

 

Fotogalerie: Dýňování

Návštěva městské knihovny

V úterý 11. 10. 2022 navštívily děti ze školní družiny městskou knihovnu. Povídali si s paní knihovnicí jak se v knihovně chovat a také, jak správně zacházet s knihou. Naučili se orientovat mezi poličkami plnými knih. Zjistili, že v knihovně se dá s knihou nebo časopisem příjemně relaxovat.

Paní knihovnice jim přečetla úryvek z nové dětské knihy „ Příhody veselých prvňáčků“. Poté si knížky mohli sami prohlížet.

 

Eva Schopfová

 

Fotogalerie: Knihovna

Přírodovědný klokan

Dne 12.10.2022 se žáci osmé a deváté třídy zapojili do plnění úkolů Přírodovědného Klokana v kategorii Kadet. Soutěžilo celkem 37 žáků z obou tříd a nejlepší výsledek dosáhl Daniel Bureš z deváté třídy.

Soutěž pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP v Olomouci. Cílem soutěže je vzbudit zájem žáků o technické a přírodovědné obory.

Soutěž Přírodovědný Klokan má vlastní webové stránky, které jsou na stránkách katedry algebry a geometrie PřF UP v Olomouci. Najdete zde informace o soutěži, výsledky minulého ročníku: www.kag.upol.cz/prirodovednyklokan

Vyplněná statistika za školu byla odeslána okresnímu garantovi paní Hálové do Duhy Jeseník. 

 

Oznámení o vyhlášení volného dne

Oznamuji, že jsem podle § 24 odst. 2 zákona 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, rozhodl vyhlásit volný den ředitele školy, a to v pátek 18.11. ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických. Na základě průzkumu mezi rodiči bude uzavřena i školní družina. Školní jídelna bude v tento den v provozu. Obědy jsou dětem odhlášeny! Pokud máte o odebrání obědu v nosiči zájem, prosím volejte vedoucí školní jídelny - 730 825 203. Cena za oběd je 74Kč. O vyhlášení volných dnů byl zřizovatel informován. Děkujeme za pochopení.

Mgr. Petr Vylíčil, ředitel

 

Florbal dívky

 
Dne 15.11. naše starší žákyně jely na okrskové kolo do Lipové , kde se utkaly s okolními školami. Děvčata si poctivě vybojovaly druhé místo v tabulce a tím postup do okresního kola do Jeseníku.
Děkujeme holky!!!

Florbal

Lampionový průvod

Kdo se procházel 2. listopadu podvečerní Žulovou, mohl zahlédnout dva světélkující průvody, které sice začaly na různých koncích města, ale mířily na společné místo a za společným cílem. 

V Mateřské školce i v Základní škole Žulová se konal od 17. 00 hod. lampionový průvod. Školáci se v doprovodu rodičů sešli na strašidelně vyzdobeném a osvětleném prostoru u vstupu do školy. Na trase vedoucí kolem vlakového nádraží, kostela sv. Josefa  a  přes náměstí na děti  čekali spolužáci z osmé a deváté třídy oblečení do  strašidelných hábitů.

Průvod směřoval na fotbalové hřiště, kde děti dostaly sladké odměny a razítko na ruku za odvahu. Tím zábava nekončila. Pro všechny děti byla v tělocvičně připravena krátká animovaná pohádka. 

Pro děti i rodiče to byl příjemně strávený podzimní večer. 

Text: Mgr. Kateřina Preisová, foto: Mgr. Alena Andělová

 

 

Exkurze Hanušovice

Součástí výuky jsou i exkurze. Podzimní zavedla deváťáky do jednoho největších a nejtradičnějších provozů v našem blízském okolí - pivovaru Hanušovice. Žáci měli možnost poznat postup při vaření piva. Dále se seznámili s problematikou logistiky a prodeje. 

Fotogalerie: Hanušovice

Přespolní běh - Miroslav 5.10.2022

K začátku října už dlouhá léta patří k začátku října přespolní běh v Lipové. I letos jsme se potýkali s těžkou konkurencí běžců z lyžařského týmu Fenix. I tak patří poděkování všem žákům, kteří reprezentovali naší školu. 
 
Zvláštní cenu si vysloužil Tomáš Veselovský za gesto fair play, kdy místo boje o vítězství zůstal se zraněným závodníkem a pomohl mu zajistit pomoc. 

Fotogalerie: Přespolní běh

Burza práce

Ve čtvrtek 27.9. se žáci 9. třídy zúčastnili Burzy škol, která se konala v Jeseníku. Zde vystavovali nejen střední školy, ale i přímo zaměstnavatelé z regionu. Žáci tak měli možnost seznámit se s pracovní nabídkou v okrese Jeseník, zjistit, co jednotlivé profese obnáší. Tato tradiční akce je důležitou součástí rozhodování deváťáků, na kterou trřední školu podají přihlášku. Další informace žáci získájí 3.11., kdy proběhne Burza škol a 29.11. při návštěvě ÚP v Jeseníku. 

Fotogalerie: Burza práce

Vystoupení na Podzimním posezení seniorů

Součástí programu letošního posezení seniorů bylo i vystoupení několika našich žáků. Vystoupili recitátoři J. Krčmářová, M. Gomolová a M. Kružík. Na svá léta ve školce zavzpomínali letošní prvňáčci, kteří se přidali k dětem z MŠ a zatančili skladbu Do trenek. Všem, kteří reprezentovali naší školu děkujeme. 

Den bezpečnosti

V pátek 9.9. 2022 se žáci 1. stupně ZŠ zúčastnili “Dne bezpečnosti” v Jeseníku, který navazoval na pondělní projektový den. Děti si prohlédly techniku Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, Zdravotnické záchranné služby, Celní správy, Armády ČR. Také shlédly vojáky v zásahové akci, zadržení nebezpečného pachatele a práci hasičů.
 
 

 

 

Projektový den

V pondělí 5.9. proběhl první projektový den nového školního roku na téma - Ochrana obyvatel za mimořádných situací. Každý třídní učitel připravil pro žáky  zábavné úkoly, které dětem přiblížily danou problematiku. Po náročném dopoledni plném úkolů přišlo dětem vhod i malé občerstvení. 

Fotogalerie: Projektový den

Bakaláři - školení pro rodiče   

Vnímáme, že je pro některé z Vás přechod na Bakaláře obtížnější, proto nabízíme možnost proškolení v naší škole. Termín: ČTVRTEK 15.9. od 17:00. Kapacita je omezená, proto se prosím přihlaste přes email reditel@zszulova.cz, případně pošlete informaci o Vašem zájmu po dětech.

Kroužky 2022/23

Dobrý den, přinášíme nbídku kroužků a zájmových útvarů. Den a čas kroužku se může ještě ve vyjímečných případech změnit na základě složení skupin a křížení s dalšími aktivitami dětí. Oficiální termín bude na přihlášce, kterou žák přinese domů. Děkujeme za pochopení.
 
Kluby z projektu Šablony III.
 
Angličtina hrou - 1. a 2. třída - K. Nitkulincová
Klub zábavné logiky a deskových her - H. Nečesalová - úterý 13:30 - 15:00
Badatelský klub - 2. stupeň - J. Harbichová - středa 13:30 - 15:00. Zaměřený na ekologii, přírodu, pokusy, experimenty.
 
Kroužky Duha Jeseník (platba 150Kč/pololetí)
 
Informatika - 2. stupeň - Kucherková / Vylíčil
Šikovné ručičky - výtvarně pěstitelský kroužek - 2. - 5. třída - V. Zajíčková - středa 14:30 - 15:30.
 
Kroužky ZŠ Žulová
 
Florbal dívky - 2. stupeň - H. Nečesalová - středa 13:45 - 15:00
Sportovní chlapci - 2. stupeň - P. Vylíčil - pondělí 15:00 - 16:30
Malá kopaná - 1. stupeň - J. Daniel
Logopedie - K. Černochová - úterý a čtvrtek 7:00 - 7:35
Turistický oddíl - K. Černochová - úterý
 
Dále předpokládáme, že se nejpozději v říjnu rozběhne doučování žáků jednotlivých tříd a příprava žáků 9. třídy na přijímací zkoušky. S dotazy neváhejte kontaktovat jednotlivé vedoucí kroužků. Email je ve tvaru prijmeni.jmeno@zszulova.cz.
 
Doufáme, že jste s nabídkou spokojeni. Pokud by jste sami chtěli vést nějaký kroužek, případně zorganizovat akci pro dětí nebo mít přednášku z Vašeho oboru, škola Vám ráda poskytne prostory a podporu.
 
Děkujeme za spolupráci. Za školu Petr Vylíčil.
 
 

První školní den

1.9. je dnem, kdy se děti vrací do školních lavic. Pro některé je to již po několikáté, jiní usedají dnes poprvé. Letošní prvňáčky uvítal pan starosta Radek Trsťan s panem ředitelem Petrem Vylíčilem a samozřejmě jejich paní učitelka Kateřina Preisová.

Vítáme všechny žáky a přejeme jim hodně štěstí a ať se jim daří

 

 

Organizace prvních dnů nového školního roku

Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 1.9. Informace naleznete v samostatném příspěvku níže.
 
V pátek 2.9. vyučování na prvním stupni končí po 4. vyučovací hodině, tedy v 11:30. Druhý stupeň končí ve 12:00, aby dojíždějící bez problémů stihli spoje.
 
Na pondělí 5.9. plánujeme pobyt v přírodě, do kterého bude včleněna Ochrana obyvatel za mimořádných situací (OOMS v rozvrhu - třídní učitelé Vám sdělí podrobnosti pomocí Bakalářů). Vyučování v pondělí končí ve stejnou dobu jako v pátek.
 
Od úterý začínáme s výukou podle rozvrhu (vytvořeno nové tlačítko v levé nabídce. Rozvrh bude zobrazovat i aktuální změny). V měsíci září dále plánujeme tzv. Motivační výlety, které budou sloužit nejen k rozšíření vědomostí, ale hlavně k práci s třídním kolektivem a jeho stmelení. Pokud třídní učitel uzná za vhodné a pro třídu prospěšné strávit společně delší dobu, může s dětmi přespat ve škole.
 
Po dobu opravy mostu směrem na Černou Vodu bude brán ohled na případný pozdní příchod dětí z Černé Vody, způsobený zpožděným příjezdem autobusu a následným přesunem do školy. Prosíme žáky i rodiče, aby si nákup svačin zajistili den dopředu a děti si je nechodily kupovat ráno po příjezdu autobusu. Pokud by nastal problém se stíháním odjezdu autobusu, tak situaci budeme operativně řešit.
 
Obědy si můžete zakoupit v tradičních časech a na tradičním místě u paní vedoucí kuchyně. Předběžně počítáme s tím, že od měsíce října by bylo možné si nastavit inkasní platbu, takže platba za obědy by se Vám automaticky strhávala z účtu. Pobrobnosti ještě upřesníme. Cena za oběd se na začátku školního roku nezvyšuje!
 
V prvních týdnech se také tradičně platí za pracovní sešity. Vzhledem k ekonomické situaci jsme se rozhodli omezit počet pracovních sešitů v jednotlivých ročnících. A jsme rádi že vedení města Žulová vyhovělo naší žádosti o mimořádnou dotaci a proplatí žákům 2. až 5. třídy 50% ceny za tyto pracovní sešity. Cena tak ve všech třídách ve škole vychází přibližně na 300Kč. Vyjímkou je třída první, kde mají děti vše zdarma.
 
Za vedení Petr Vylíčil
 

Zahájení školního roku 2022/23

Vážení rodiče a milí žáci.

Ve čtvrtek 1.9.2022 zahájíme v 8:00 nový školní rok 2022/2023. Zahájení proběhne kmenových třídách. První den probíhá výuka do 9:30.

Rodiče prvňáčků jsou srdečně zváni.

Školní družina bude v provozu od 6:25 do 16:00.

 

Třídní učitelé:

1. třída - Mgr. Kateřina Preisová

2. třída - Mgr. Alena Andělová

3. třída - Mgr. Karla Černochová

4. třída - Mgr. Jitka Švardalová

5. třída - Mgr. Dagmar Nitkulincová

6. třída - Mgr. Jan Daniel

7. třída - Mgr. Dušan Mondek

8. třída - Mgr. Zdenka Kucherková

9. třída - Mgr. Alena Richtrová

Seznam pomůcek pro děti

Dobrý den, škola se pomalu blíží a mnoho z Vás již nakupuje pomůcky pro děti. Seznamy pomůcek, které je potřeba zakoupit na nový školní rok 2022/2023, najdete v dokumentech ke stažení, případně stačí kliknout.

 

1. a 2. třída si sešity nekupuje a od letošního roku se ruší "kufříky" do výtvarné výchovy a pracovních činností pro první stupeň.

 

 

ZŠ Žulová i na Facebooku

Dobrý den, informace o škole nenajdete jen na našich webových stránkách, ale od sprna i na Facebooku. Stačí KLIKNOUT a začít nás sledovat. 

Bakaláři - online komunikace

Dobrý den, v hlavní nabidce vlevo byla přidána záložka Bakaláři, kde se dozvíte vše podstatné o elektronické žákovské knížce a dalších změnách ohledně komunikace mezi školou a Vámi. Doufám, že tuto změnu uvítáte a přinese Vám snadný způsob získávání informací ze školy a jednodušší způsob komunikace s námi. Příjemný zbytek léta. Petr Vylíčil

 

ŠKOLNÍ ROK 2021/2022

 

_____________________________________________________________________

Dopravní výchova

Ve čtvrtek 19. května se žáci 4. a 5. třídy zúčastnili dopravní výchovy na dopravním hřišti v Jeseníku. Nejdříve si žáci v učebně zopakovali povinné vybavení jízdního kola, dopravní značky a zhlédli krátký film týkající se bezpečnosti na křižovatkách. Tuto teoretickou část všichni ukončili úspěšně testy. Následovala praktická část na dopravním hřišti se závorami, semafory, značkami, kruhovým objezdem, které žáci projeli na zapůjčených kolech v doprovodu městské policie. Průkaz cyklisty získal každý, kdo zvládl teoretickou i praktickou část. Jednalo se o většinu žáků, ostatní to napraví snad příští rok. 

 

Foto a text: Mgr. Jitka Švardalová

 

Dopravní výchova

Výchovný koncert ZUŠ Vidnava


Ve čtvrtek 12. května se žáci 1. a 2. třídy zúčastnili výchovného koncertu. Ten si pro ně připravili spolužáci, kteří navštěvují základní školu umění a učí se hrát na některý hudební nástroj. Žáci si poslechli hru na zobcové flétny, klavír, kytaru, violoncello, pozoun, saxofon a keyboard. Společně hádali názvy lidových písniček, které si také zazpívali. Umění spolužáků zcela určitě přilákalo některé posluchače k přihlášení ke studiu.

Foto a text: Mgr. Karla Černochová

 

koncert

Kroužek ochrany přírody

Dne 4.5.2022 se žáci, kteří navštěvují kroužek ochrany přírody, vydali za poznáním do Jeseníku. Navštívili Středisko volného času DUHA. Zde si prohlédli terária s plazy, dozvěděli se o nich zajímavé informace a mohli také obdivovat nedávno narozené chameleony. Následně si žáci mohli pohladit a pochovat místní králíky, morčata, myši a křečky. Dokonce jim pomohli vyčistit klec a nakrmili je. Poté se děti vydaly podívat na místní „mývalici“ Mapachi. Ta bohužel po obědě vyspávala a žádná návštěva je nezajímala. Dále si děti prohlédly skleníky se zajímavými rostlinami a želvami. A na závěr si vyzkoušely rovnováhu na lanové dráze. Výlet se dětem moc líbil. Největší obdiv sklidili králíčci a morčata.

 

Foto a text: Mgr. Šárka Kuchařová

 

Kroužek ochrany přírody

Projektový den Vesmír

 

Dne 28.4 se konal na základní škole projektový den VESMÍR. Byli jsme rozděleni do šesti skupin. Po škole vzniklo 5 stanovišť s různými aktivitami. Začínalo se v tělocvičně, kde jsme se rozdělili do skupin a zahráli si hry. Dále se pokračovalo ve třídách. Skládali jsme zvěrokruh a četli text o vesmíru. Vyrobili si dalekohled a dívali se na vesmírný dokument. Posledním úkolem bylo vytvořit plakát na téma s vesmírnou tematikou.

 

Text: E. Mozgová a R. Jurečka 5. třída, Foto: Alena Andělová

projektový den Vesmír

ZÁPIS DO 1. TŘÍDY
Ve čtvrtek 7. dubna 2022 se po dvou letech konečně mohli dostavit budoucí žáci 1. ročníku k zápisu. Na několika stanovištích ve třídách 1. stupně a v počítačové učebně plnili různé úkoly, které by měl každý budoucí prvňák hravě zvládnout. Do 1. třídy bylo zapsáno 9 dětí. Přejeme, aby se jim ve škole líbilo.

 
 

zápis do 1. třídy

______________________________________________________________________________________________________________________________
 
Dne 15.3. se v Jeseníku uskutečnilo okresní kolo konverzace v anglickém jazyce. Ve dvou kategoriích soutěžilo celkem 18 vybraných žáků zakladnich škol v regionu. 
V kategorii 8. a 9. tříd se naše žákyně Lucie Hutnikova umístila na krásném prvním místě a bude naši školu reprezentovat v krajském kole této soutěže v Olomouci.
Blahopřejeme 
 
Vyučující anglického jazyka                  Mgr. Dagmar Nitkulincová
 
 

Recitační soutěž – 2. března 2022

Školního kola recitační soutěže se zúčastnilo celkem 28 soutěžících žáků, kteří byli vybráni z třídních kol.

Soutěž zahájilo 7 prvňáčků.

Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích a porota měla nelehkou úlohu při rozhodování o vítězích.

Všichni recitátoři dostali za odměnu drobné dárky, vítězové obdrželi diplom a knihu, starší žáci dárkový poukaz na koupi knihy dle vlastního výběru.

V okresním kole nás reprezentovali Marie Gomolová, Ema Mozgová, Julie Krčmářová, Slámková Hana, Kružík Matyáš a Maděričová Evelína.

Největší úspěch měla Julie Krčmářová, která postoupila do krajského kola soutěžní přehlídky recitátorů Dětská scéna 2022. Blahopřejeme, a přejeme hodně štěstí!

 

Výsledky školního kola recitační soutěže:

I. kategorie (2. a 3. třída)                                             II. kategorie (4. a 5. třída)

1. místo Gomolová Marie                                                    1. místo Mozgová Ema

2. místo Beťáková Adéla                                                      2. místo Krčmářová Julie

3. místo Mičák Adam                                                            3. místo Gabčo Alexander

 

 

III. kategorie (6. a 7. třída)                                        IV. kategorie (8. a 9. třída)

1. místo Slámková Hana                                                     1. místo Maděričová Evelína

2. místo Kružík Matyáš                                                       2. místo Schreiberová Adéla

3. místo Kovaříková Hana                                                  3. místo Mozgová Anna

 

 

 

 

Recitační soutěž

PLAVÁNÍ  2021

V době od října do konce prosince probíhal plavecký výcvik žáků 2., 3. a 4. ročníku v krytém bazénu v České Vsi. Žáci byli na výuku rozděleni do tří družstev podle počátečních plaveckých schopností. Během výuky se naučili a vyzkoušeli si základy plavání – vztah k vodě, splývání i různé plavecké styly. Nápomocni jim byli zkušení plavečtí instruktoři, kteří žákům činnosti obměňovali a zpestřovali zajímavými aktivitami, hrami a pomůckami. V poslední lekci si všichni plavci mohli zadovádět, pohrát, prostě zařádit. Kromě mokrého vysvědčení si domů odnášeli také mnoho pěkných zážitků.

Foto a text: Mgr. Jitka Švardalová

plavání

ČERTOVÁNÍ

V pondělí 6. prosince se to na 1. stupni hemžilo malými nezbednými čertíky a několika odvážnými andílky. To si učitelé pro své žáky připravili projektový den „ČERTOVÁNÍ“. A tak během dopoledne plnili různé čertovské úkoly, zpívali, četli, počítali pekelné příklady. Dokonce mezi ně zavítal Mikuláš s andělem a čertem, kteří dětem za písničku nebo básničku předali mikulášské balíčky. Všichni si čertovský projektový den užili. A protože se čertíci nestihli za dopoledne dostatečně vyřádit, pokračovali v čertování také ve školní družině. V tělocvičně bylo pro ně připraveno několik stanovišť s různými úkoly a po jejich splnění dostali sladkou odměnu. Nakonec si všichni zatančili čertovský taneček (podbíhání a přeskakování lana) a spokojeně odcházeli domů.

 

Foto: Mgr. Jan Daniel, Bc. Alena Andělová

Text: Mgr. Karla Černochová

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Čertování

PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE

I přesto, že žáci první třídy umí prozatím pár písmen, sešli se ve čtvrtek 18. listopadu v městské knihovně, kde před svými rodiči a králem Otou I. z Království čtenářů předvedli své dosavadní umění. Poznávali písmena hmatem, přednášeli říkanky a k obrázkům skládali slova. Král Ota I. je po této malé zkoušce pasoval na čtenáře. Žáci pak společně složili slib rytíře čtenářů a obdrželi také čtenářský průkaz, se kterým mohou navštěvovat městskou knihovnu. Nakonec čekalo žáky sladké překvapení v podobě jejich kamarádky Agáty – dort, a taky spousta dárků od paní knihovnice. Děkujeme paní Opršalové za příjemnou akci a paní Šlahorkové za úžasný dort, na kterém si žáčci nakonec pochutnali ve škole.

 

Text: Mgr. Karla Černochová

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 EKO ŠIPKOVANÁ

 

              Žáci, kteří navštěvují Eko kroužek, si pod vedením paní učitelky Harbichové, připravily pro své mladší kamarády ze školní družiny EKO ŠIPKOVANOU. Tak se stalo, že ve čtvrtek 4. 11. 2021 se v odpoledních hodinách hemžily po škole skupinky dětí, po šipkách hledaly jednotlivá stanoviště a plnily nachystané kvízy a úkoly zaměřené na přírodu a ochranu životního prostředí.  Když se podařilo vše zvládnout, byly zhodnoceny znalosti i chování dětí. Samozřejmě nechyběla sladká odměna.

Text: Alena Macečková

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Návštěva městské knihovny

Ve školní družině se snažíme, aby děti rády četly a uměly si vybrat vhodnou knihu, která je bude bavit. Proto navštěvujeme městskou knihovnu a nabízíme jim mnoho knižních titulů pro ně vhodných.

Ve středu 20. října jsme zavítali na návštěvu do naší městské knihovny. Paní knihovnice měla pro děti připraven program, do kterého byly aktivně zapojeny. Také nám umožnila v kamenickém muzeu shlédnout sbírku minerálů z celého světa. Nakonec děti obdarovala drobnými reklamními předměty a nezapomněla ani na malou sladkost. Poděkování patří paní Opršalové a také dětem, které se, po celou dobu, moc hezky chovaly.

Text: Alena Macečková

__________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Včely a jejich život

V rámci projektu Podpora rozvoje kvality ZŠ Žulová se 6. 10. 2021 konal ve školní družině projektový den s odborníkem z praxe.

 Pozvali jsme včelařku paní Ježovou, se kterou jsme ve vzájemné spolupráci, zorganizovali projekt „Včely a jejich život“. Po zajímavě vedené teoretické části, plné názorných ukázek, si děti vyrobily dekorativní předmět z včelího vosku a také pěknou papírovou včelku.  Všichni jsme si zajímavé odpoledne velmi užili, za což děkujeme nejen paní Ježové, ale i dětem, které se hezky chovaly a do všech aktivit s chutí zapojily.

Vychovatelky školní družiny: Bc. Eva Schopfová a Alena Macečková

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Z naší zahrady 2021

Poslední týden v září pravidelně věnujeme tématu sklizně ovoce a zeleniny v našich zahradách. Děti přinesly na ukázku různé druhy ovoce a zeleniny a společně jsme si je vystavili. Jablíčka, hrušky a švestky jsme v pracovních činnostech vystřihli a vyrobili si 3D závěs, také jsme ovoce ze zahrady malovali, zpívali jsme písničky o jablíčkách. Nejvíc jsme si užili při ochutnávce, kde děti poznávaly ovoce a zeleninu hmatem, čichem a chutí. Všechno, co bylo na výstavce, jsme snědli a zdravě  si pochutnali. 

Text: Alena Macečková

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Projektový den - Den stromů

Ve středu 20. října se žáci 3. a 5. ročníku vydali do města Albrechtice na naučnou pohádkovou stezku „Ke krtečkově studánce“, kde si pro ně lesní pedagogové připravili program z lesní pedagogiky, která zážitkovou formou všemi smysly ukazuje dětem vztahy uvnitř lesního ekosystému. Cílem projektového dne bylo učit se o lese v lese, prohlubovat zájem o les, zlepšovat vztahy člověka k přírodě a přiblížení práce lesníků a jejich hospodaření v lese. Na stanovištích se děti seznámily s prací lesníka, prohlédly si škůdce, který ničí lesy a zahrály si hry, během nichž se seznámily se životem stromů. Dvě stanoviště byla věnována myslivosti – poznávání zvířat. Celou stezkou je doprovázeli i dva psi. Na závěr, za splnění úkolů, byly děti odměněny klíčenkou s obrázkem lesního zvířete a reflexním náramkem. Dětem se projektový den velmi líbil.

Text: Jitka Švardalová, Alena Andělová

 

Den stromů

Beseda s hasiči

V úterý 19.10.2021 proběhla ve 2. a 6. třídě beseda s hasiči. Žáci si zopakovali, co dělat v případě požáru, vyzkoušeli si, jak probíhá telefonní hovor na krizové číslo 150. Také se seznámili s hasičskou výbavou, kterou si zájemci nakonec mohli vyzkoušet.

Text: Šárka Kuchařová

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________

 

DRAKIÁDA 2021

Čtvrtek 26.9.2021 byl dnem, kdy se menší děti na základní škole v Žulové učily s draky. S draky četli, s draky počítali, vyráběli i psali. Jejich „dračí den“ pokračoval i ve školní družině, která pro ně připravila DRAKIÁDU 2021.

Děti z družinky a jejich pomocnice z osmé a deváté třídy se přesunuly na kopec u zahrádek a snažily se o to, aby právě ten jejich dráček létal co nejvýš a udržel se ve vzduchu co nejdéle.

         Nakonec byli všichni za snahu a hezké chování odměněni malou sladkostí. Společně jsme strávili pěkné podzimní odpoledne.

Text: Alena Macečková

 

Drakiáda

Zahájení školního roku

Ve středu 1. září nemohli někteří školáci dospat. Těšili se na kamarády, učitelé, nové zážitky. Ti nejmenší byli plni očekávání. Nová aktovka, přezůvky a slavnostní oblečení jen podtrhlo výjimečnost tohoto dne.  V šatnách školy bylo před osmou hodinou jako v úle. Všichni si měli co povídat. Jednotlivé třídy odvedli třídní učitelé do tříd. Jen žáci 1. třídy šli se svými rodiči do školní družiny, kde je na začátku školní docházky přivítala paní ředitelka. Nové školáky oslovil také pan starosta a popřál jim mnoho úspěchů v novém školním roce. Několik našich žáků si připravilo krátký program.  Zahráli na klavír a přednesli básničky. Přejeme všem žákům i učitelům mnoho úspěchů v novém školním roce 2021/2022.

 

 

 

 

Fotogalerie: Aktuality

 

Školní rok 2020/2021

_____________________________________________________________

Cesta za pokladem 2021

V družině jsme se rozloučili se zvláštním školním rokem „ Cestou za pokladem“. Zábavné odpoledne pomohli připravit starší kamarádi z páté třídy, kteří označili trasu a umístili úkoly k plnění.  Poklad našla Deniska Bondorová !

 Poděkování patří všem dětem za bezvadné chování a výbornou náladu, která celou akci provázela.  A teď už se můžeme těšit na prázdniny!

 

Fotogalerie: Aktuality

Ve čtvrtek 10.6.2021 proběhlo v Městské knihovně v Žulové slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře. Nejprve všechny děti ukázaly, že zvládnou splnit připravené úkoly, a to skládání slov podle obrázků a přečtení krátké pohádky. Potom děti složily slavnostní slib. Dokázaly tak, že se i přes nepříznivé okolnosti distanční výuky zvládly všechna písmenka naučit. Za odměnu je král Ota I., v podání pana starosty Radka Trsťana, pasoval na čtenáře. Děti také dostaly mnoho dárečků, nechyběla ani nová kniha a průkazka do knihovny. Také se seznámily s řádem knihovny a mohly si půjčit svou první knížku.

 

                                                                                                                                                       Mgr. Šárka Kuchařová

__________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Fotogalerie: Aktuality

V období II. pololetí školního roku 2020/2021 se žáci naší školy zapojili do několika soutěží a přehlídek.

V měsíci březnu, jako každoročně, si mohli žáci, podle zájmu, zkusit Matematickou olympiádu a Matematického klokana. Obě soutěže patří do kategorie soutěží, kterých se účastní žáci s vášní pro čísla. Čas ukázal, že ti nejúspěšnější řešitelé často vůbec nejsou ti, kterým jde matematika ve škole.

Do Matematické olympiády se zapojila Lucie Hutníková, žákyně 8. třídy, která postoupila ze školního kola do kola okresního. Soutěž probíhala vzhledem k situaci distančně. 

V matematické soutěži – Matematický klokan, v kategorii Klokánek se na 3. místě umístila Anička Nemeškalová, žákyně 5. třídy.

Od února probíhá on – line výtvarná soutěž Čimtačára. Se svou kresbou se účastní Natálie Pavlátková, žákyně 9. třídy. Její práce je umístěna v on – line galerii a do 31. května 2021 může každý výtvarné práce podpořit hlasováním: www.cimtacara.cz

 
__________________________________________________________________________________________________________________________________

Dne 4. června si tři žáci čtvrté třídy převzali na Policii České republiky v Jeseníku ceny za výtvarnou soutěž, kterou Policie pořádala ve spolupráci s kolegy z Polska. Děti během dopoledne pozorovaly práci policejního psa, mohly se podívat do zásahového vozidla a také navšívily celu předběžného zadržení. Následně jim paní ředitelka předala ceny.

 

Popis není dostupný.

_______________________________________________________________________________________________________________________________

Oznámení rozhodnutí o přijetí žáka do 1. třídy pro školní rok 2021/2022 - ZDE

____________________________________________________________________________________________

Výtvarná soutěž

V dubnu se žáci 2. a 4. třídy zúčastnili mezinárodní výtvarné soutěže pro žáky základních škol z Głubczyckého a Jesenického okresu s názvem „Jsem v bezpečí i na silnici“, kterou pořádalo Okresní ředitelství policie v Głubczycích v rámci polsko-českého projektu s názvem „Opatrný chodec polsko-českého příhraničí“. Žáci se do tvoření libovolnou technikou pustili s velkým nadšením, které bylo oceněno různými propagačními materiály Policie ČR.

                                                                                  Mgr. Karla Černochová, Mgr. Alena Richtrová

__________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Během distanční výuky se někteří žáci účastnili přírodovědných soutěží jako např. Biologické olympiády, kterou jsme řešili pouze v rámci školního kola. Dále jsme se zúčastnili korespondenční přírodovědné soutěže (téma ŽIVOT VČEL), kde byly naše žákyně mnohem úspěšnější. Ve své kategorii obsadily 1. místo – G. Brožková, S. Slováková, N. Jasioková, A. Denemarková. GRATULUJEME!

 

Celoročně se účastníme projektu Recyklohraní. Plníme zadané úkoly, které vedou žáky k ekologickému myšlení, šetření vodou, nutnosti třídit a recyklovat. Ve škole je možnost odevzdat staré drobné elektro, baterie, mobily nebo tonery….vše je proměně v body a ty škola může dále využít.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Žádost o přijetí 2021 - ZDE

Žádost o odklad 2021 - ZDE

Dotazník - ZDE

Souhlas zákonného zástupce - ZDE

 

________________________________________________________________________________________________________________________________

Zahájení školního roku 2020/2021

 

V úterý 1. září 2020 byl v naší škole slavnostně zahájen nový školní rok 2020/2021. I přes nepříznivé počasí se po nezvykle dlouhé době opět naplnily všechny třídy a chodbami se rozezněl dětský smích. Vzhledem k hygienické situaci proběhlo přivítání žáků ve třídách společně s třídními učitelkami. Deset prvňáčků a jejich rodiče uvítala paní ředitelka společně s panem starostou Radkem Trsťanem. Oba jim popřáli úspěšný školní rok. Z důvodu budování nových toalet na prvním stupni, proběhlo toto setkání netradičně ve školní družině. Také starší žáci přišli prvňáčky přivítat. Připravili si pro ně básničky, písničky, zahráli na flétny. Nechybělo také pasování nejmladších žáčků, kteří s radostí ale i mírnou nervozitou očekávali svůj první školní den.

Všem žákům, rodičům i učitelům přejeme úspěšný a ve zdraví prožitý školní rok!

 

                                                                                              Mgr. Šárka Kuchařová

______________________________________________________________________________________________________

 

 

Školní rok 2019/2020

 
________________________________________________________________________________________________________

Kroužek ochrany přírody

Ve školním roce 2019/2020 byl nově otevřen kroužek ochrany přírody. Vznikl za finanční pomoci projektu Města Jeseník. Kroužek má za cíl motivovat žáky k vytvoření kladného vztahu k přírodě, aby si uvědomili podstatu přírody, bez které se neobejdeme. V rámci kroužku jsme s dětmi poznávali houby, rostliny a živočichy nacházející se v obci Žulová, hledali jsme a odlévali stopy zvířat, poznávali jejich hlasy. Žáci si vyzkoušeli práci s mikroskopem a přírodními materiály, vyrobili krmítka pro ptáky a ozdobili zvířátkům vánoční stromeček. Dále se děti seznámily s tematikou třídění odpadů a pomohly sbírat odpadky v obci Žulová, které tu někteří nepořádníci zanechali. Žáci se také zúčastnili několika soutěží. V rámci soutěže Recyklohraní například hledali nejbližší červený kontejner na elektroodpad. Nakonec se za ním vydaly až do Jeseníku. V přírodovědné korespondenční soutěži, kterou pořádalo Středisko volného času DUHA, se umístili na druhém místě se svým čapím hnízdem. Děti do kroužku chodily rády a s nadšením se vrhaly do objevování. Věřím, že i v budoucnu v nich láska k přírodě zůstane.

 

                                                                                                                            Mgr. Šárka Kuchařová

Fotogalerie: Aktuality

Florbalová liga

Dne 5.3. se v naší tělocvičně konalo první kolo Jesenické florbalové ligy škol okresu Jeseník. My jsme využili domácího prostředí a nasadili hned dva týmy. Za A tým hráli žáci šesté a sedmé třídy, za tým B žáci a žákyně mladších ročníků.

Po třech a půl hodinách a patnácti zápasech bylo jasno o vítězi prvního kola. Stal se jím náš A tým, který v průběhu turnaje zaváhal pouze jednou, a to překvapivě proti našemu druhému týmu. Kluci aspoň poznali, že se nikdo sám neporazí a proti každému soupeři je nutno běhat. B tým měl za úkol sbírat hlavně zkušenosti, protože turnaj jejich věkové kategorie je teprve čeká. Nezalekli se ale žádného soupeře, který tak proti nim musel hrát naplno. I když nakonec skončili šestí, od čtvrtého týmu je dělí pouze bod, takže mají za měsíc o co hrát.

Děkujeme žákům za reprezentaci!

Konečné pořadí:

 1. Žulová A
 2. Jeseník
 3. Javorník A
 4. Vápenná
 5. Javorník B
 6. Žulová B

 

 

Fotogalerie: Florbal

Mladší žáci druzí v okrese

V okresním kole florbalové soutěže nám tentokráte k titulu chyběl krůček.

Turnaj jsme začali vydřeným vítězstvím proti České Vsi. Rychle jsme se dostali do vedení brankou Kopeckého. Na tuto branku ještě soupeř dokázal odpovědět, ale na gól Petríka dvacet vteřin před koncem už odpověď nenašel. Druhým soupeřem byl tým z Bělé. Utkání rozhodla jediná branka, která se naštěstí podařila vstřelit nám. Třetí utkání proti Lipové bylo naším nejlepším. Jednoznačné vítězství 4:0 a po třech zápasech jsme měli 9 bodů. Následující utkání s Jeseníkem tak bylo malé finále. Dostali jsme se rychle do vedení a měli další šance. Soupeř vyrovnal šťastnou střelou, kterou jsme si ztečovali sami do branky. Utkání rozhodl průnik soupeřova útočníka, který se protáhl kolem mantinelu a nekompromisně zakončil. My jsme měli několik šancí, ale střely mířily těsně vedle tyčí. V závěrečném náporu nám soupeř ještě jednou utekl a zvýšil na 3:1. I přes tuto porážku naše šance žily. Ale Lipová nedokázala porazit Českou Ves a ani Bělá nedokázala Jeseník obrat o body, když prohrála těsně 2:3. Naše závěrečné vítězství 3:1 nad Zlatými Horami tak nehrálo žádnou roli, protože při rovnosti bodů s Jeseníkem rozhodl vzájemný lepší zápas.

Školu reprezentovali: Kozub, Kachyňa – Slíž, Ryšánek, Anděl, Ondruch, Felzmann, Nemeškal, Kopecký, Petrík, Keleti, Scheuter

 

Workshop – akce na Gymnáziu v Jeseníku – téma Robotika - hrajeme si s roboty

Dne 7.1.2020 se v prostorách Gymnázia Jeseník konala akce – Workshop na téma Robotika-hrajeme si s roboty. Tohoto workshopu se mimo žáků jiných škol účastnili někteří žáci naší školy. Činnost byla rozdělena na dvě části, kdy v prvé části žáci programovali malé roboty tak, aby potom mohli tito roboti proti sobě zápasit. Druhá část se odehrávala v jiné učebně, kde se žáci učili programovat malého robota ve tvaru kuličky, který se na základě barevných kódů pohyboval po papíru na desce stolu. Našim žákům se akce velmi líbila a určitě by si jí chtěli zopakovat. Gymnázium Jeseník nově od školního roku 2019/2020 rozšířilo výuku Informatiky a robotiky.

 

Text a foto: Mgr. Dušan Mondek

Fotogalerie: Aktuality

Okresní kolo děvčata 6. a 7. třída

Dne 7. 1. 2020 se děvčata naší školy umístila na 2. místě florbalového turnaje. Turnaj se konal ve sportovní hale v Jeseníku za účasti pěti škol okresu. V celém turnaji děvčata obdržela jen jednu branku, která rozhodla o konečném vítězi. Jednotlivá utkání: Žulová – Bělá 3 : 0 (Kotlárová 2, Bartošová), -Javorník 2 : 0 (Kapečková, Kotlárová), - Lipová 1 : 0 (Kotlárová) a prohra  z Jeseníkem 0 : 1.

 

Naši školu reprezentovala tato děvčata: Applová Vanessa, Kotlárová Žaneta, Bondorová Karolína, Kapečková Beáta, Bartošová Kateřina, Lučanová Naděžda a Šimčíková Eliška.

 

Foto a text: Mgr. Jan Daniel

 

Halloweenský převlek

Tento den se uskutečnil 7. 11. 2019 ve čtvrtek. Všechny třídy měly možnost si zasoutěžit o nejlepší masku, kromě 9. třídy, která byla v Jeseníku na přehlídce středních škol. Školní parlament z každé třídy vybral jednoho, který měl nejlepší masku. Z nich potom hlasováním určili 3 výherce.

Vybíralo se mezi těmito horkými favority:

1. třída – Anetka Komárková

2. třída – Jakub Preis

3. třída – Eliška Komárková

4. třída – Ema Frančiaková

5. třída – Alois Šimoník

6. třída – Natálie Jasioková

7. třída – Lucie Hutníková

8. třída – Ondra Kopecký

Největší zapálení do masek byla na I. stupni, ale musíme uznat, že i II. stupeň se snažil. Všechny masky byly pěkné, ale vyhrát mohly jen tři.

1. místo – Eliška Komárková

2. místo – Alois Šimoník

3. místo – Jakub Prais

 

Fotogalerie: Aktuality

ČOV Žulová - Den otevřených dveří

Dne 1. 10. 2019 se naše škola zúčastnila Dne otevřených dveří v nové čističce odpadních vod pro město Žulová. Čistí se v ní odpadní vody a to od nejrůznějších nečistot k méně hrubým nečistotám. Voda do areálu přiteče z našich domácností přes sběrné síto, kde se zbaví těch nejhrubějších nečistot. Dále putuje do mechanických třídičů a oddělovačů, kde se zbaví mechanických nečistot. Potom následují nádrže, kde jsou do vody nasazeny různé čistící bakterie a chemikálie, které se starají o zbavení všech mechanických nečistot a škodlivin, které by po vypuštění do řeky mohly škodit vodě i životnímu prostředí. Samotný proces čištění je rozdělen do čtyř stupňů. Nejprve voda projde přes síta, kterým se říká česle, kde se od ní oddělí nejhrubější nečistoty. Dále se v lapáku štěrků odebírají různé kameny
a drobné části. Tomuto procesu se říká sedimentace. V další části probíhá pískové čištění. Potom se
v usazovacích nádržích zachytí zbylé pevné části, které prošly lapákem štěrků. Později voda přepadá do čistících nádrží, kde probíhá biologické čištění. Zde se oddělí i kal, bakterie a jiné zbylé nečistoty. Tenhle stupeň je základ čističky odpadních vod. V posledním stupni v dosazovacích nádržích čistá voda odtéká do řeky. Exkurze byla zajímavá a uvědomili jsme si, kolik práce je za vyčištěním vody z naších domácností.

Text: Mgr. Zdeňka Kucherková, foto: Mgr. Dušan Mondek

 

Fotogalerie: Aktuality

Žáci mistři okresu

Ve středu 16.10. jsme se zúčastnili tradičního turnaje škol v minikopané. Turnaj se odehrál na umělce v Jeseníku a my jsme si vedli více než dobře.
Během turnaje jsme odehráli šest utkání. Díky vynikajícím výkonům jsme dokázali všechna utkání vyhrát a ovládnout tak celý turnaj. Odměnou je nám nejen pohár pro vítěze, ale i postup do jarního krajského kola. Všem žákům děkujeme za reprezentaci.
 
Výsledky:
Žulová - Javorník 1:0 (vlastní)
Žulová - Gymnázium 1:0 (Valíček)
Žulová - Mikulovice 2:0 (Kopecký, Petrík Isidor)
Žulová - Česká Ves 1:0 (Kopecký)
Žulová - Supíkovice 4:1 (Mindžák, Petrík Isidor, Valíček, Danilko)
Žulová - Lipová 5:0 (Felzmann, Mindžák, Petrík Ivan, Valíček 2)
Petr Vylíčil

Fotogalerie: Minikopaná

Akce „Bezpečnost bez hranic“ v Jeseníku

     Dne 6. 9. 2019 proběhla akce Policie České republiky a IZS „Bezpečnost bez hranic“. V letošním roce byla pro nás připravena, mimo ukázky práce Integrovaného záchranného systému, jejich výstroje, výzbroje a techniky, také prezentace Aeroklubu Jeseník a Den otevřených dveří SOŠ a SOU strojírenského a stavebního Jeseník. Na své si přišli hlavně ti žáci, kteří by se v budoucnu chtěli stát hasiči, záchranáři, policisty a vojáky. Na tuto komentovanou akci jsme vypravili autobus se dvěma třídami z naší školy. V letošním ročníku akce proběhla poprvé v areálu u hotelu M, kde za překrásného slunečného počasí bylo možné sledovat záchrannou akci Zdravotnické záchranné služby, aktivní zásah Hasičského záchranného sboru při dopravní nehodě a bojový výcvik Armády ČR a dalších složek. Dětem se akce moc líbila a chtějí se příští rok zúčastnit znovu.

 

Text a foto: Mgr. Dušan Mondek – třídní učitel 8. třídy

 

ŠKOLNÍ ROK 2018/2019

Exkurze do pivovaru Holba

Dne 6. 6. jsme brzy ráno vyrazili vlakem do Hanušovic. Po příjezdu jsme došli k pivovaru. Mistr pivovaru nám nejdříve řekl, k čemu sloužily předtím rybníky. Dále jsme se šli podívat na to, jak se kvasí pivo. V jedné místnosti, kde se pivo kvasilo, bylo dokonce až 32°C. Pak jsme se šli podívat, jak se pivo vaří. Po vysvětlení, jak co funguje, jsme se vydali do sklepa, kde byly 2°C. Tam se pivo chladilo a do finále dokvasilo. Po exkurzi jsme navštívili Pivovarské muzeum, které bylo hned vedle. Po prohlídce jsme odjeli zpátky do Žulové. Exkurze se nám líbila, hodně jsme se toho naučili a zjistili jsme různé zajímavosti.

 

Nikol Paschkeová, 9. třída

Den řemesel

Já, Lucka, Tom, Šimon a Ivánek jsme jeli 22. 5. autobusem s paní učitelkou Kucherkovou na exkurzi do Střední školy gastronomie a farmářství Jeseník. Když jsme přijeli, začalo hodně pršet. Běželi jsme se schovat do kovárny. Tady jsme si ukovali železné špičky. Na občerstvení dostal každý malinovou limonádu a pletýnku se salámem. Podle plánu jsme šli nejdříve do kuchyně, kde jsme si připravili různé dobroty. U cukrářů jsme si vyrobili vafle, dali na ně krém a následně jsme je ozdobili marcipánovými kytičkami.  Pekli jsme sušenky a dělali raženky u pekařů.  Měli jsme možnost udělat si svůj hamburger, dokonce i drink. V počítačové učebně na trenažéru jsme si mohli vyzkoušet řídit osobní auto. Potom jsme se šli podívat na obor brašnář a sedlář. Mohli jsme si vytisknout na kůži, kterou nám dali, něco, co nás charakterizuje. Já jsem si vybrala koně a Lucka růži. Strašně rychle to uteklo a najednou jsme byli u koní. Mohli jsme si je vyčistit, nauzdit a osedlat. Pokračovali jsme k opravářům zemědělských strojů. Tady jsme mohli řídit osobní auto nebo traktor. Exkurze se nám velmi líbila.

 

Text: Natálie Kapečková, Lucie Džačovská, 8. třída

 

Školní výlet

Dne 31. 5. naše třída spolu s celým druhým stupněm vyrazila na školní výlet. Tentokrát to bylo do Olomouce. Vyjeli jsme o půl sedmé a kolem deváté jsme byli na místě. Jako první byla na našem programu Laser game, kdy jsme se rozdělili do skupin po dvanácti a začali jsme po sobě střílet laserovými pistolemi. Na to, že většina z nás si toto nikdy nezkusila, naše skóre bylo dost vysoké. Potom jsme se přesunuli do lanového parku.

„Tam mě nejvíc bavilo stanoviště Team work. Dvě děti musely spolu vyšplhat nahoru na takové klády a navzájem si pomáhat, aby to mohly přelézt. Další čtyři děti je dole jistily. Všech šest nás muselo komunikovat a spolupracovat. Byla to sranda. Nejvíc se mi ale líbila houpačka. Pomalu nás vytáhli nahoru, až jsme byli nejvýš, co to šlo. Všechno pod námi bylo malinké. Potom nás spustili prudce a rychle dolů. Když jsme letěli dolů, málem jsme si vykřičeli hlasivky. Klidně bych tam šla znova. Bylo to zábavné.“ Helena Šarmanová

Nakonec jsme dorazili do Šantovky, kde jsme měli možnost projít si obchody, najíst se a zabavit se. Šli jsme do kina. Myslím si, že jsme si výlet všichni užili.

Text: Romana Linhartová

 Foto: Mgr. Dušan Mondek

 

Fotogalerie: Aktuality

Projektový den „Lidské tělo“

 

      Projektový den „Lidské tělo“ na prvním stupni proběhl dne 21.5.2019. Zahájení se uskutečnilo v tělocvičně, kde nás paní učitelky rozdělily do čtrnácti skupin. Potom nás paní učitelka odvedla na první hodinu do třetí třídy, kde jsme měli první stanoviště. Byla tam tato stanoviště: Face and Body (Aj), Smysly a smyslové orgány, Kostra, Zdravověda - první pomoc a Orgány lidského těla. Po každé přestávce jsme se přesunuli do jiné třídy. Bylo celkem pět stanovišť, čili pět vyučovacích hodin.

    Tento den se nám moc líbil. Hlavně proto, že jsme se učili hrou a taky jsme se něco nového naučili.

 

 

  Anna Marie Denemarková

Den matek

V úterý 14. května 2019 se v prostorách školní družiny uskutečnil Den matek. Žáci první třídy si pro maminky po dlouhodobém a vyčerpávajícím tréninku připravili pestrý program. Ten se skládal z básniček, písniček a z divadelních představení Perníková chaloupka a Boudo, budko. Nechybělo ani prvňáčky vlastnoručně připravené pohoštění nebo předání dárečků a přáníček, které děti pro své milované maminky vyrobily. Na závěr dostaly úkol i maminky. Musely se najít a poznat na portrétech, které pro ně děti namalovaly.

Děkujeme všem maminkám, babičkám a ostatním divákům za hojnou účast a vytvoření milé atmosféry při besídce.

                                                      Text: Mgr. Šárka Kuchařová

                                                      Foto: Alena Macečková

 

Fotogalerie: Aktuality

    KOLUMBIE

Ráj slasti a neřesti.

Bylo to o výpravě do Kolumbie, jel jeden kameraman, zvukař a ,,průvodce“. Šli se podívat do různých míst v Kolumbii. Tam se dětem místo drog dávaly do ruky spreje. Ulice měst vyzařují barvami, ale lidé se tam bojí jezdit, kvůli nebezpečí. Pak se jeli podívat do města kde se ručně vyrábí káva. Postup: - obrali zralé kávové ovoce

                        -boby hodíme do stroje, kde se oloupe slupka

                        -následně je necháme vysušit 3-13 dní

                        -poté vyhledáme pražírnu, kde nám upraží kávu do hněda a poté si ji můžeme vychutnat.

Nejvíce oblíbený tanec v Kolumbii je salsa. Normálně se salsa tancuje v tempu okolo 30, ale říká se, že jeden muž v baru omylem nastavil tempo na asi 53 a od té doby se v Kolumbii tancuje tak rychle. Na jednom ostrově v Kolumbii vládnou hadi a jiná různá jedovatá havěť. O tomto ostrově se říká, že je prokletý. Je tam bývalá věznice a nemocnice, kde pracoval jeden doktor, který operoval vězně pouhými dvěma nástroji pilou a nožem. Teče tam řeka, která má duhové barvy, růžovou tvoří rostlinky, zelenou tvoří vodní mechy, žlutou písek a černou jámy. Kmen, který tam žije, tak je na pokraji vymření.

Tento dokument byl moc zajímavý, ale i poučný.

                                                                  Romana Backová, Linda Čáslavová

KOLUMBIE

Bylo to FAJN. Líbilo se nám potápění se žraloky, želva v provazech (chudák želva), místní tanec salsa, který tancovali ohromnou rychlostí. Dále městečko kovbojů a na konec to nejlepší pražení kávy s tou starou, malou a milou paní. Jó a taky se mi líbila motorka cestovatele, ale nelíbil se nám ten odporný, špinavý zloděj.

! Mimochodem… ten žralok byl děsivý.

Mrzí nás, že některé děti této země se nemohou vzdělávat a jsou nevědomé.

Mají tam jedovaté hady. NA TO BACHA.

 

 

autoři: Matěj Valíček, Tomáš Kusýn

 

 

Branný závod Hubertův pohár – SUPÍKOVICE

 

Dne 10. 5. 2019 se 12 žáků naší školy jako každoročně zúčastnilo těchto branných závodů. Úkolem každého byla střelba ze vzduchové pušky na špalíček 5x5cm (mladší 3 krát, starší 6 krát), 3 hody granátem na cíl o rozměrech 4x2m, ručkování po vodorovném laně a běh na 2 km. Soutěžilo se v kategoriích mladší žáci a žákyně (6. a 7. třída) a starší žáci a žákyně (8. a 9. třída).

Umístění našich nejlepších:

                        Mladší žáci:      1. místo - Matěj Valiček,

Starší žáci:       1. místo - Miroslav Nevole,

                        2. místo - Matyáš Latzel.

Tato krásná umístění zajistila pro naši školu 1. místo v kategorii škol okresu a domů jsme si tak mohli odvézt putovní pohár. Zbývající žáci se většinou umístili v horní polovině výsledkové listiny. Blahopřejeme a děkujeme za krásnou reprezentaci školy a města.

Foto a text: Jan Daniel

 

 

Fotogalerie: Aktuality

Exkurze 9. třídy ZŠ Žulová - PČR Jeseník

 

Dne 17. 5. 2019 se konala exkurze žáků 9. třídy Základní školy Žulová v budově KŘP Olomouckého kraje - Územní odbor Jeseník.

Po celou dobu se nám věnovala paní tisková mluvčí a preventistka por. Ing. Tereza Neubauerová, která nám ukázala různé části budovy a přiblížila účastníkům exkurze práci policistů na jednotlivých odděleních. Dostali jsme ucelenou představu o tom, jak policie pracuje, s jakými potížemi se potýká. Žáci se přesvědčili, že práce policistů je zajímavá, velmi náročná a především zaměřená na občana ve smyslu hesla „Pomáhat a chránit.“

Nejzajímavějším oddělením pro žáky bylo pracoviště kriminalistických techniků, kde si mohli vyzkoušet práci při zajišťování daktyloskopických stop. Celá akce se velmi líbila, žáci měli dost doplňujících otázek, což svědčí o jejich zdravém zájmu o problematiku bezpečnosti. Celkově hodnotíme exkurzi jako velmi zdařilou, podnětnou a pro některé účastníky určující, jakým směrem se po ukončení základní školy bude ubírat jejich další studium. Děkujeme vedení PČR v Jeseníku za umožnění exkurze.

 

Text a foto: Mgr. Dušan Mondek

Žáci opět mistry okresu

Na podzim vyválčili titul starší žáci ve florbale, v úterý 23.4. je napodobili mladší žáci, tentokráte ve futsale.
Do Javorníku se sjelo celkem osm týmů z celého okresu, aby se utkaly o pohár pro nejlepší futsalisty. My jsme měli na co navazovat, v posledních letech jsme tento pohár získali třikrát.
V základní skupině jsme na úvod porazili spolufavorita turnaje z Bělé 3:1, když nám náramně vyšel vstup do utkání. Ve druhém zápase Zlaté Hory dlouho odolávaly, ale dvě vteřiny před koncem dorážkou rozhodl o hubeném vítězství Kopecký. V posledním utkání skupiny jsme vstupovali již se zaručeným postupem, a tak se na palubovce pohybovali převážně nejmladší hráči z týmu. Na výkonu to ale nebylo znát a soupeře z Gymnázia Jeseník jsme hravě porazili 4:1.
Do semifinále jsme tak postupovali z prvního místa. Soupeřem nám byl tým ze sportovky z Jeseníku. Na palubovce se projevila naše větší touha a postup do finále jsme slavili po výsledku 4:1. Ve finále nás čekal tradiční rival z České Vsi, který ve druhém semifinále porazil Bělou na penalty. Utkání bylo velmi vyrovnané, my jsme bohužel několik šancí neproměnili. Když i náš gólman chytal spolehlivě, skončilo utkání 0:0 a na řadu přišly penalty. V nich Kozub chytil všechny pokusy soupeře a když se dařilo i našim střelcům, mohli jsme opět slavit velký úspěch. Klukům gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.
Reprezentovali: Kozub - Valíček, Vévoda, Petrík, Kopecký, Scheuter, Haas, Nemeškal.
 
                                                    text: Mgr. Petr Vylíčil

Dopravní hřiště Jeseník

Dne 9. dubna vyrazili žáci 3., 4. a 5. třídy na dopravní hřiště v Jeseníku. Děti si v učebně zopakovaly pravidla silničního provozu. Poté se přesunuly na dopravní hřiště, kde si zapůjčily kola a koloběžky a vrhly se do praktické jízdy. Na dopravním hřišti se setkaly nejenom s dopravními značkami, ale i se semafory či závorami železničního přejezdu.  Nakonec je čekalo hřiště Základní školy B. Němcové s prolézačkami, houpačkami a lanovkou.

                                                        Text: A. Andělová

Fotogalerie: Aktuality

BLAHOPŘEJEME

ŽÁKYNĚ 6. TŘÍDY ZÍSKALA KRÁSNÉ 2. MÍSTO V OKRESNÍM KOLE KONVERZAČNÍ SOUTĚŽE V ANGLICKÉM JAZYCE

/ KATEGORIE 1A/.

V JESENÍKU SE SETKALI ŽÁCI  ZÁKLADNÍCH  ŠKOL  6. - 9. TŘÍD S RODILÝMI MLUVČÍMI A STUDENTY Z CELÉHO SVĚTA V RÁMCI PROJEKTU EDISON.

NAŠE ŽÁKYNĚ DOSÁHLA VÝBORNÝCH VÝSLEDKŮ V KONVERZACI NA DANÉ TÉMA A POSLECHOVÝCH ČINNOSTECH.

                                      

 DĚKUJEME ZA VZORNOU REPREZENTACI NAŠÍ ŠKOLY A TĚŠÍME SE NA DALŠÍ ÚSPĚCHY.             

Fotogalerie:

Florbalová liga žáků

Dne 19. 2. 2019 se žáci 4. a 5. třídy zúčastnili okresního kola ve florbalu ZŠ, který se konal v tělocvičně ZŠ Česká Ves. Tohoto kola se zúčastnily týmy škol z Jeseníku, Bělé pod Pradědem, České Vsi, Vápenné a Supíkovic. Hrálo se systémem každý s každým. Přestože jsme neuspěli, byl pro nás turnaj velmi důležitý. Bylo to první setkání s nejlepšími týmy okresu.

Chtěla bych všechny zúčastněné pochválit a věřím, že se příště probojujeme na stupně vítězů.

                                                                                                        

Mikuláš na škole

Dne 5.12. 2018 jsme navštívili ZŠ Žulovou. Zaskočili jsme se podívat na první i druhý stupeň. Čerti strašili děti a andělé rozdávali sladkosti, ale aby si děti sladkosti zasloužily, měly si pro nás připravit básničku. Přesto některé děti si  čertí odnesli s sebou do pekla. Nakonec ale všechny děti vrátili. Návštěva ZŠ Žulové se nám líbila a rádi se s dětmi příští rok zase uvidíme.

                                                                                                                             Mikuláš, andělé a čerti

Fotogalerie